26/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 10 Φεβρουαρίου 2018 - 17:08

Του έφυγε το άγχος στο φινάλε

Αν και αγχώθηκε για άλλο ένα ματς, ο Άρης πέρασε νικηφόρα και από τις Σέρρες, επικρατώντας 3-1 του Πανσερραϊκού με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά * Είχαν δοκάρι τα «λιοντάρια»

Τα... θρίλερ αρέσουν στον Άρη, καθώς έχει βρει τον τρόπο να «χαμογελά» αυτός στο τέλος. Αν και δυσκολεύτηκαν, οι Θεσσαλονικείς πέρασαν και από τις Σέρρες, επικρατώντας 3-1 του Πανσερραϊκού στις Σέρρες το Σάββατο (10/2).

Το πρώτο ημίχρονο πέρασε ανεκμετάλλευτο, αλλά στην επανάληψη ο ρυθμός ανέβηκε κατακόρυφα και είχε ευκαιρίες και γκολ.

Ο Σόουζα άνοιξε το σκορ, αλλά με ασύλληπτο σουτ ο Τσιμίκας έφερε το ματς στα ίσα, πριν ο Διαμαντόπουλος αποδειχθεί στο 89' «χρυσή» αλλαγή και ο Τζανακάκης βάλει στις καθυστερήσεις το κερασάκι στην τούρτα.

Από την πλευρά τους, τα «λιοντάρια» θα μπορούσαν ίσως να έχουν πάρει κάτι καλύτερο, αν η προσπάθεια του Ναζίμ στο 51' δεν σταματούσε στο δοκάρι.

Οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό σχεδόν σε όλο το πρώτο μέρος που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Ο Άρης είχε τον έλεγχο του ματς και την κατοχή σταθερά πάνω από το 60%, αλλά δεν απειλούσε με ιδιαίτερες αξιώσεις.

Μια κεφαλιά που δεν έπιασε καλά ο Χαντί έπειτα από σέντρα του πολύ καλού στο ματς Τζανακάκη ήταν η πιο σημαντική στιγμή για τον Άρη, με τον Πανσερραϊκό, που ανταποκρινόταν ιδανικά στα αμυντικά του καθήκοντα, να έχει στο ενεργητικό του το πολύ καλό μακρινό σουτ του Ποζατζίδη στο 42' που πέρασε λίγο άουτ.

Η εικόνα του ματς άλλαξε άρδην στο δεύτερο μέρος. Ο Άρης έδειξε από το ξεκίνημα αποφασισμένος για το γκολ, αλλά ήταν οι γηπεδούχοι αυτοί που είπαν το μεγαλύτερο... αχ, όταν η προσπάθεια του Ναζίμ στο 51' σταμάτησε στο δοκάρι.

Τελικά, το γκολ ήρθε για τους Θεσσαλονικείς στο 58ο λεπτό, με τον σκόρερ Ούγκο Σόουζα να ξεσπά σε λυγμούς. Μετά το τέρμα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν περισσότερους χώρους, αφού αναπόφευκτα ο Πανσερραϊκός ανοίχθηκε, αλλά στην καλύτερη ευκαιρία που δημιούργησαν τα «λιοντάρια» έφεραν το ματς στα ίσα, χάρη στο εξαιρετικό σουτ του Τσιμίκα στο 76'.

Η πίεση του Άρη αυξήθηκε κατακόρυφα στη συνέχεια, αλλά χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 89' για να δικαιωθεί, με τον Διαμαντόπουλο να αποδεικνύεται «χρυσή» αλλαγή.

Οι επιλογές του Σπανού, άλλωστε, του βγήκαν, αφού «φρέσκαραν» την ομάδα και αυτό έγινε ακόμα πιο εμφανές στις καθυστερήσεις, όταν ο Πασάς είχε τις δυνάμεις να κάνει την κούρσα και να δώσει έτοιμο γκολ στον Τζανακάκη για το τελικό 3-1.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Φουκάκης (Ηρακλείου), με βοηθούς τους Δημητριάδη (Θράκης) και Μαυρουδής (Ηρακλείου), ενώ τέταρτος ήταν ο Σιδηρόπουλος (Έβρου).

Κίτρινες: 58' Ναζίμ, 72' Σιάκκας, 88' Γκούρτσας – 64' Βαλεριάνος, 90' Διαμαντόπουλος

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Πολίτης, Χατζητερζόγλου, Ρούσσος, Τσελεπίδης, Ιωαννίδης, Σιάκκας, Ναζίμ (84' Βοσκόπουλος), Τσιμίκας, Κρητικός (69' Κάκκο), Ποζατζίδης (56' Ενομό), Γκούρτσας.

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Σόουζα, Δεληζήσης, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Ιντζόγλου, Μουμίν, Χαντί (83' Πασάς), Πλατέλλας, Κάσσος (88' Μιλούνοβιτς), Μπαστακός (54' Διαμαντόπουλος).