29/03/2024
Άλλα αθλήματα | Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 2018 - 00:38

«Πέταξε» στα 5,78 ο Κώστας Φιλιππίδης

Ο Έλληνας ρέκορντμαν στο επί κοντώ κατέκτησε την τρίτη θέση στο Ντίσελντορφ * Νέο φετινό ρεκόρ για τον Κώστα Μπανιώτη

Μία από τις καλύτερες περιόδους στην καριέρα του διανύει ο Κώστας Φιλιππίδης.

Ο Έλληνας ρέκορντμαν στο επί κοντώ, την Τρίτη (6/2), στο τουρνουά που έγινε στο Ντίσελντορφ και ανήκει στα IAAF World Indoor Tour, ξεπέρασε τα 5,78μ. και κατέλαβε την τρίτη θέση.

Το σημαντικότερο όμως είναι ότι βελτίωσε κατά πέντε πόντους την καλύτερή  φετινή του επίδοση, που ήταν το 5,73 μ.

Ένας άλλος αθλητής του στίβου, ο Κώστας Μπανιώτης με άλμα στα 2,25μ. στο μίτινγκ της Μπάνσκα Μπίστριτσα, βελτίωσε κατά ένα εκατοστό το φετινό του ρεκόρ και εμφανίζεται ανεβασμένος.

Ο πρωταθλητής του ύψους, ξεκίνησε τον αγώνα του με χαμένο άλμα στα 2,15 μ., ξεπέρασε με την πρώτη τα 2,20 μ. και 2,25 μ. και απέτυχε στα 2,28 μέτρα και κατέλαβε την έκτη θέση.