20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2018 - 21:28

Τρομοκρατεί ο Ολυμπιακός…

Με φανταστικά ξεσπάσματα στο α’ ημίχρονο και αποτελεσματικότητα στο δεύτερο μισό του ματς οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 3-0 την σκληροτράχηλη Ξάνθη και είναι πάντα μόνοι πρώτοι * Δύο γκολ ο Ανσαριφαρντ * Σκόραρε και ο Φορτούνης * Με δέκα στο τελευταίο ημίωρο οι ακρίτες

Συνεχίζει ακάθεκτος και στέλνει συνεχώς μηνύματα στους διώκτες του... Από νίκη σε νίκη πηγαίνει στη Σούπερ Λίγκα ο Ολυμπιακός φροντίζοντας έτσι κάθε αγωνιστική να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, κάτι που έγινε και μετά το 3-0 επί της Ξάνθης το βράδυ της Κυριακής (21/1).

Οι Πειραιώτες άφησαν πίσω τους την ΑΕΚ, προσπέρασαν τον ΠΑΟΚ και μπαίνουν έτσι με πολύ καλή ψυχολογία στο πολύ δύσκολο πρόγραμμα που ακολουθεί. Υπενθυμίζεται πως έρχονται τα ματς με την ΑΕΚ σε Κύπελλο και πρωτάθλημα και οι εκτός έδρας αναμετρήσεις με Αστέρα Τρίπολης και Ατρόμητο.

Για ένα ακόμη παιχνίδι εκείνος που καθάρισε επιθετικά ήταν ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Ανσαριφάρντ, ενώ κινητικοί ήταν και οι Φορτούνης, με κερδισμένο πέναλτι και γκολ, και Πάρντο, που έκανε ένα από τα καλύτερά του παιχνίδια. Στους διακριθέντες και ο Φιγκέιρας.

Για την Ξάνθη, η εμφάνισή της δεν ήταν καλή δεδομένου ότι δέχτηκε πολλές ευκαιρίες. Εάν δεν ήταν σε καλή μέρα ο Ζίβκοβιτς, όλα θα είχαν τελειώσει από αρκετά νωρίς. Μπήκε τέλος σε ένα αήττητο σερί τριών αγώνων, ενώ δεν κατάφερε να μειώσει έτσι την απόστασή της από Πανιώνιο και Αστέρα Τρίπολης. Αρνητικός ο Κασάδο με αποβολή και ένα σημαντικό λάθος στα πρώτα λεπτά.

Φορτσάτος από τα πρώτα λεπτά προσπάθησε να μπει στο ματς ο Ολυμπιακός, ο οποίος πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων από νωρίς και επιχείρησε να βρει διαδρόμους έχοντας να αντιμετωπίσει μία ομάδα που έκατσε πίσω. Το πλάνο της Ξάνθης ήταν ξεκάθαρο και αναμενόμενο, να κρατήσει όπως μπορεί μακριά από την περιοχή της τον αντίπαλό της.

Αυτό, πάντως, δεν λειτούργησε με τους Πειραιώτες να παίζουν από τα πλάγια και να καταφέρνουν με αυτό τον τρόπο να δημιουργήσουν ρήγματα. Ο Πάρντο πήρε προσπάθειες πάνω του και είχε ως στήριγμά του τον Φιγκέιρας, ο οποίος έκανε αρκετά ανεβάσματα και είχε συνολικά πολύ καλή παρουσία.

Στο 19' άγγιξαν για πρώτη φορά το γκολ οι γηπεδούχοι με το λάθος γύρισμα του Κασάδο και την άστοχη προβολή του Ανσαριφάρντ σε κενή εστία. Τελικά τα κατάφεραν επτά λεπτά μετά με το εύστοχο πέναλτι του Ανσαριφάρντ, το οποίο είχε κερδίσει ένα λεπτό πριν ο Φορτούνης.

Δεν μπόρεσαν στη συνέχεια να βγάλουν αντίδραση οι Θρακιώτες και έχοντας μυριστεί αίμα ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι προκειμένου να τελειώσει από νωρίς το παιχνίδι. Είχε ευκαιρίες με μεγαλύτερη το δοκάρι του Ρομαό, αλλά βρήκε απέναντί του τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος πραγματοποίησε μερικές εξαιρετικές επεμβάσεις σε πλασέ των Ανσαριφάρντ και Μιραλάς.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Ξάνθη πήγε να αιφνιδιάσει τους Πειραιώτες έχοντας μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Τριάδη στο 46' και τον Σισέ να διώχνει στη γραμμή. Οι φιλοξενούμενοι για λίγα λεπτά ακόμη έχοντας αναθαρρήσει επιχείρησαν να απειλήσουν, αλλά γρήγορα ο Ολυμπιακός τους έκοψε τη φόρα.

Στο 57' από σέντρα του Φιγκέιρας ο Ανσαριφάρντ έβαλε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και εκεί τελείωσαν όλα. Δύο λεπτά μετά αποβλήθηκε και ο Κασάδο, έμεινε με δέκα η Ξάνθη και εκεί επισφραγίστηκε ότι το ματς δεν γυρνάει. Δόθηκε, μάλιστα, έτσι και η δυνατότητα στους «ερυθρόλευκους» να κατεβάσουν ταχύτητα εν όψει ΑΕΚ.

Η Ξάνθη ακόμη κι έτσι έψαξε το γκολ, είχε δύο καλές στιγμές με τους Φασίδη και Γέντρισεκ και αφού δεν κατάφερε να σκοράρει εκεί ο Ολυμπιακός την τιμώρησε γράφοντας με τον Φορτούνη το τελικό 3-0 στο 69' ύστερα από δώρο του νεαρού Μελιόπουλου. Αμέσως πήγε πάνω του ο έμπειρος Φλίσκας για να τον ενθαρρύνει.

Το ματς στη συνέχεια ήταν τυπική διαδικασία, ο Γκαρθία έβγαλε παίκτες για να τους έχει και φρέσκους εν όψει ΑΕΚ, αλλά η ομάδα του θα μπορούσε να έχει βάλει ένα ακόμη γκολ με τον Φορτούνη. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον κόσμο να χειροκροτά έχοντας μείνει ικανοποιημένος από το θέαμα που είδε και τον Ολυμπιακό να κατακτά την ένατη νίκη στη σειρά στο πρωτάθλημα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Καραντώνης (Ημαθίας), βοηθοί του οι Δημητριάδης (Καστοριάς) και Κουράκης (Ηρακλείου), ενώ τέταρτος ο Αντωνίου (Αθηνών).

Κίτρινες: 28' Φιγκέιρας, 56' Πάρντο - 28' Τριάδης, 56' Κασάδο, 71' Σιλά

Κόκκινη: 59' Κασάδο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Όσκαρ Γκαρθία): Προτό, Φιγκέιρας (80' Ζιλέ), Κούτρης, Ένχελς, Σισέ, Ρομαό (72' Ανδρούτσος), Ταχτσίδης, Πάρντο, Μιραλάς (85' Σεμπά), Φορτούνης, Ανσαριφάρντ.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Ντε Λούκας, Φλίσκας, Τριάδης (62' Σιλά), Κασάδο, Μελιόπουλος, Σβάρνας, Καμαρά (74' Λισγάρας), Φασίδης (87' Οκάν), Ντουρίτσκοβιτς, Γέντρισεκ.