24/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2018 - 17:28

Δεν πέφτει το «κάστρο» της Σπάρτης

Διατήρησαν το εντός έδρας αήττητο οι Λάκωνες, 1-0 την Καλλιθέα

Πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 1-0, η Σπάρτη επικράτησε εντός έδρας της Καλλιθέας την Κυριακή (21/1) για τη 12η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Έτσι, οι Λάκωνες έφτασαν τους 20 βαθμούς και παραμένουν για τα καλά σε… τροχιά τετράδας.

Αντίθετα, η αθηναϊκή ομάδα για ακόμα ένα εκτός έδρας ματς δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα και παρέμεινε στα χαμηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 9’ έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Θεοδωράκη να μπλοκάρει το σουτ του Ράντι. Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα ήρθε το γκολ… Ο Τριανταφυλλάκος συνδυάστηκε όμορφα με τον Μπαρέττα και με σουτ έκανε το 1-0.

Οι Λάκωνε συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο και έχασαν ακόμα δύο ευκαιρίες με τον Βοσνακίδη (15’) και τον Ράνο (20’).

Το δεύτερο 45λεπτο δεν είχε συγκινήσεις, με τους «καυνόλευκους» να έχουν μια καλή στιγμή με τον Συριόπουλο στο 75’. Η τελευταία αξιόλογη φάση ανήκε στους γηπεδούχους, με το σουτ του του Ράντι στο 78’ να καταλήγει άουτ.

Τον αγώνα διηύθυνε ο Δημητρόπουλος (Δυτ. Αττικής), έχοντας ως βοηθούς τους Καραλή (Ηλείας) και Πασπάτη (Σάμου).

Κίτρινες: 56’ Τσιμότζι, 59’ Παπαγγελής, 74’ Ζουλιώτης - 35’ Ντιακιτέ

ΣΠΑΡΤΗ (Θωμάς Γράφας): Γιακουμής, Ζουλιώτης, Βοσνακίδης, Οικονομόπουλος, Νιάρος, Τσιμόντζι (66' Μπέλης), Παναγιώτου, Τριανταφυλλάκος, Μπαρέττας (78' Γραικός), Ράντι (89' Κατσίκης), Ράνος.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Γιώργος Κορακάκης): Θεοδωράκης, Καντέ, Συριόπουλος, Βαλμάς (46' Μάκο), Σεζάϊ, Ντιακιτέ, Παπαγγελής, Ταμπάκης (46' Γκέτσι), Τσατσόπουλος, Σμυρλής, Χοτζάλι (70' Μήλιος).