26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2018 - 17:21

Μαύρη μαυρίλα πλάκωσε το Αίγιο...

Ο ΑΟΧ - Κισσαμικός συνέτριψε με 4-0 τον απογοητευτικό Παναιγιάλειο

Δύσκολα τα πράγματα στον Παναιγιάλειο... Μπορεί οι «μελανόλευκοι» να έχουν μπει σε εποχή Αλί Μοχάμεντ Χαμπντούν, ο Αιγύπτιος επιχειρηματίας και οι συνεργάτες του, ωστόσο, έχουν πολλή δουλειά να κάνουν για να αλλάξει η αρνητική εικόνα της ομάδας, που επιβεβαιώθηκε με τη βαριά εντός έδρας ήττα την Κυριακή (21/1) από τον ΑΟΧ - Κισσαμικό με 4-0 για τη 12η αγωνιστική της Β' Εθνικής.

Οι Χανιώτες, λοιπόν, πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, ήταν άκρως αποτελεσματικοί στις ευκαιρίες που δημιούργησαν και οδήγησαν τους Αιγιώτες σε μια... κατάμαυρη ημέρα για την ιστορία τους, με τον Πέτρο Δημητρίου να βλέπει τον αγώνα από την εξέδρα και να διαπιστώνει με τη σειρά του ότι θα πρέπει ως ο νέος προπονητής του συλλόγου να αλλάξει πολλά.

Με 18 βαθμούς η ομάδα του Γιώργου Πετράκη βρίσκεται στην 6η θέση, μόλις 15ος ο Παναιγιάλειος με 10 και πάνω μόνο από τον Εργοτέλη και την Καλλιθέα.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, που διεξήχθη υπό έντονη βροχόπτωση, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, όταν ο Σάλιακας βρήκε αμαρκάριστο τον Αποστολίδη κι αυτός σε κενή εστία με πλασέ έγραψε το 0-1.

Οι Αιγιώτες είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο ματς δύο λεπτά αργότερα, με τον Λαζαρίδη να εξουδετερώνει το σουτ του Καζναφέρη.

Στο 8' ο Αποστολίδης έπιασε ένα σουτ και ο Ρέλλας σταμάτησε την μπάλα πάνω στη γραμμή, ενώ στο 16' οι Κρητικοί απείλησαν και πάλι, με τον Σάλιακα να σουτάρει και τον Αθανασίου να διώχνει σε κόρνερ.

Τελικά, το 0-2 ήρθε μετά από ένα δεκάλεπτο, με τον Σάλιακα να κερδίζει αυτή τη φορά τον Αθανασίου με μακρινό σουτ και ο ΑΟΧ - Κισσαμικός πήρε από νωρίς ξεκάθαρο προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος ο Παντελάκης σημείωσε στο 55' το τρίτο γκολ των «κυανόλευκων» με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Αποστολίδης, για να έρθει και το 0-4 δύο λεπτά αργότερα, με τον Αποστολίδη να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι με σουτ.

Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα και ο ΑΟΧ - Κισσαμικός πήρε εντέλει το επιβλητικό διπλό.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αδαμόπουλος του Συνδέσμου Ζακύνθου με βοηθούς τον Κωνσταντίνου του Συνδέσμου Πρέβεζας - Λευκάδας και τον Καλαμπόκη του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας.

Κίτρινες: 20' Γαβριηλίδης - 30' Σελινιωτάκης, 45' Τόλι, 74' Σάλιακας.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Αλέξης Σπυρόπουλος): Αθανασίου, Ρέλλας (74' Ντέμο), Βλάχος, Σμίλτος, Κοντοχρήστος, Γαβριηλίδης, Καζναφέρης, Γκούμας (46' Κόκκορης), Σκαρτσίλας, Γκούφας (54' Mπρους), Σταματής.

ΑΟΧ - ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Τόλι (62' Ξύδας), Παντελάκης, Ζιούλης, Σερβιλάκης, Σελινιωτάκης, Γκίνη, Αποστολίδης, Σάλιακας (85' Μαρκοπουλιώτης), Χαλκιαδάκης, Λέο (71' Νικόλτσης).