06/05/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 17 Ιανουαρίου 2018 - 21:40

Λύγισε στην Πόλη ο Παναθηναϊκός

Ήττα στις λεπτομέρειες για τους «πράσινους» με 67-62 από τη Φενέρμπαχτσε

Δεν μπόρεσε να σπάσει την κακή παράδοση... Ακόμη μία ήττα σε εκτός έδρας παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε γνώρισε το βράδυ της Τετάρτης (17/1) ο Παναθηναϊκός, χάνοντας με 67-62 στην Κωνσταντινούπολη για τη 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς στον πάγκο της τουρκικής ομάδας, λοιπόν, οι πρωταθλητές δεν έχουν καταφέρει ποτέ να πάρουν διπλό, αν και πλησίασαν αρκετά τούτη τη φορά για να πανηγυρίσουν.

Όμως, οι «πράσινοι» πλήρωσαν τα νεκρά επιθετικά διαστήματα που είχαν τόσο στο δεύτερο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο και δεν μπόρεσαν να φτάσουν στη 13η φετινή τους νίκη, με το παιχνίδι βέβαια να είναι ντέρμπι και στα 40 λεπτά και τους πρωταθλητές Ευρώπης να είναι καλύτεροι στις λεπτομέρειες.

Σινγκλετον και Καλάθης ήταν οι κορυφαίοι της ελληνικής ομάδας, με τον πρώτο να καταγράφει 14 πόντους και 12 ριμπάουντ και τον δεύτερο 13 πόντους και 7 ασίστ.

Ο Τόμπσον με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, στους 12 σταμάτησε ο Βέσελι και στους 11 ο Σλούκας, με τη Φενέρ να πιάνει το «τριφύλλι» στο 12-6 και να υπερέχει στην ισοβαθμία.

«Κόλλησε» στη δεύτερη περίοδο...

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νευρικά το πρώτο δεκάλεπτο και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-3, αλλά ο Σίνγκλετον ήταν κεφάτος και ιδιαίτερα εύστοχος έξω από τα 6,75μ., ενώ λύσεις στην επίθεση έδινε και ο Καλάθης.

Έτσι, οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο +2 (18-20), ωστόσο «κόλλησαν» επιθετικά στη συνέχεια και μέτρησαν μόνο 10 πόντους στη δεύτερη περίοδο, με τον Τσάβι Πασκουάλ να έχει χρησιμοποιήσει τους 10 από τους 12 παίκτες του και στην προσπάθεια να βρει τα κατάλληλα σχήματα για να ελέγξει το παιχνίδι.

Η Φενέρ δεν ήταν σε καμία περίπτωση εντυπωσιακή, υπερείχε ξεκάθαρα όμως μέσα στη ρακέτα, με τον Τόμπσον να βρίσκει εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και να κάνει τη ζημιά στο «τριφύλλι» με 10 πόντους.

Oι Τούρκοι, λοιπόν, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 5 πόντων (35-30).

Νέο «βραχυκύκλωμα»...

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σχεδόν πανομοιότυπα, καθώς το «τριφύλλι» έπαιξε σπουδαία άμυνα στην τρίτη περίοδο, είχε καλές επιλογές στην επίθεση και στο 30' ήταν μπροστά στο σκορ με 50-47.

Ωστόσο, στην τελική στροφή της αναμέτρησης οι παίκτες του Πασκουάλ... βραχυκύκλωσαν ξανά, έχασαν την επαφή με το αντίπαλο καλάθι και η Φενέρ βρήκε την ευκαιρία με επιμέρους σκορ 10-1 να βρεθεί στο +6 (57-51).

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, μείωσε στον πόντο (61-60) κι ενώ το ματς ήταν στο τελευταίο λεπτό, για να ηττηθεί εντέλει στις λεπτομέρειες.

Για την ακρίβεια ο Ρίβερς δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει με τρίποντο 18 δεύτερα πριν το φινάλε, ο Ντατόμε ευστόχησε σε δύο βολές (65-60) και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 35-30, 47-50, 67-62

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 14, Μέλι 7 (1), Μαχμούτογλου 3 (1), Ουαναμέικερ 2, Σλούκας 11 (1), Γκούντουριτς 9 (1), Βέσελι 12, Ντίξον 5 (1), Ντατόμε 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14 (4), Ρίβερς 8 (1), Παππάς 8 (1), Ντένμον 7 (1), Γκιστ 2, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ, Καλάθης 13 (1), Αντετοκούνμπο 3.