29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 14 Ιανουαρίου 2018 - 16:58

Διπλό χωρίς να εντυπωσιάσει ο Άρης

Οι «κίτρινοι» επικράτησαν εκτός έδρας με 2-0 του Απόλλωνα Λάρισας * Έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες οι Θεσσαλοί

Ακόμα μία νίκη, την ένατή του στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής, πανηγύρισε το απόγευμα της Κυριακής (14/1) ο Άρης.

Οι «κίτρινοι» επικράτησαν εκτός έδρας με 2-0 του Απόλλωνα Λάρισας και διατηρήθηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Πάντως, οι Θεσσαλονικείς δεν έπεισαν με την απόδοσή τους, σε κάθε περίπτωση, ωστόσο, αυτό που μετράει είναι το τρίποντο.

Από την άλλη, οι νεοφώτιστοι για δεύτερη συνεχόμενο παιχνίδι παρουσίασαν εξαιρετική εικόνα, έχασαν αρκετές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφεραν να αποσπάσουν ένα θετικό αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που απείλησαν πρώτοι στο 7’, με το γυριστό σουτ Διαμαντόπουλου να βρίσκει στην πλάτη του Παπαζαχαρία και να περνά κόρνερ.

Η απάντηση των Θεσσαλών ήρθε στο 18’ με τον Σουλίδη να σουτάρει εκτός περιοχής και τον Καντιμοίρη να μπλοκάρει.

Στο 22’ ο Άρης διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε χέρι του Παπαζαχαρία ενώ στο 39’ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ. Ο Ιντζόγλου έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Ντούνης πρόλαβε την έξοδο του Παϊτέρη και με πλασέ έγραψε το 0-1.

Τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους κύλησαν χωρίς ρυθμό. Για να φτάσουμε στο 56’, όταν ο Απόλλων Λάρισας έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 1-1. Ο Καρακατσάνης βγήκε σε θέσε τετ α τετ με τον Καντιμοίρη, έπειτα από πάσα του Αγρόδημο, αλλά πλάσαρε ελάχιστα άουτ.

Οι Θεσσαλοί συνέχισαν να βάζουν δύσκολα στην ομάδα του Δημήτρη Σπανου και είχαν ακόμα δύο καλές στιγμές. Αρχικά, στο 68’ το γυριστό σουτ του Ανδρέου βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων ενώ στο 71’ του σουτ του Αγρόδημου κατέληξε λίγο άουτ.

Στην πρώτη του ουσιαστικά καλή φάση στην επανάληψη ο Άρης «άγγιξε» το 0-2 αλλά η σκαστή κεφαλιά του Διαμαντόπουλου στο 80’ ήταν για λίγο άστοχη.

Δύο λεπτά πριν από το φινάλε ο Απόλλων σπατάλησε ακόμα μία ευκαιρία, με την κεφαλιά του Συράκου από το ύψος του πενάλτι να καταλήγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Και αφού οι Θεσσαλοί δεν μπορούσαν να σκοράρουν, ήρθε στο 90’ ο Διαμαντόπουλος με δυνατό σουτ εντός περιοχής να διαμορφώσει το τελικό 0-2.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αντωνίου (Αθηνών), με βοηθούς τους Κορτέση (Αθηνών) και Καραθανάση (Ανατ. Αττικής).

Κίτρινες: 74’ Βαλεριάνος, 80’ Πλατέλλας

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρας, Παπαζαχαρίας, Β. Ανδρέου, Κουρτεσιώτης, Αγροδήμος, Χατζής, Μαυριάς (86’ Χαραλαμπόπουλος), Καρακατσάνης, Σουλίδης (34’ Συράκος), Ιβανίδης (61’ Κανούλας).

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Βαλεριάνος, Μουμίν, Ιντζόγλου, Πλατέλλας (81’ Μπαργκάν), Ντούνης (90+1’ Μαραγκός), Μιλούνοβιτς (61’ Παυλίδης), Διαμαντόπουλος.