26/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 13 Ιανουαρίου 2018 - 17:01

Έκανε τα εύκολα δύσκολα η Ξάνθη

Οι Θρακιώτες καρδιοχτύπησαν στο τέλος, αλλά κέρδισαν με 3-2 τον αξιόμαχο Πλατανιά

Έπαιξε με τη φωτιά, αλλά στο τέλος χαμογέλασε! Ο λόγος για την Ξάνθη, η οποία το απόγευμα του Σαββάτου (13/1) επιβλήθηκε με 3-2 του Πλατανιά παίρνοντας δεύτερη νίκη στη σειρά που τη βάζει σε τροχιά Ευρώπης.

Από τις 19 Νοεμβρίου είχαν να χαμογελάσουν στην έδρα τους οι Θρακιώτες για τη Σούπερ Λίγκα, αλλά αυτή τη φορά τα κατάφεραν κόντρα στον ουραγό της κατηγορίας. Θα μπορούσε, βέβαια, να έχει έρθει και πιο εύκολα η νίκη δεδομένου ότι δέχτηκαν δύο γκολ στα τελευταία λεπτά.

Πολυτιμότερος του αγώνα ήταν ο δις σκόρερ Γκρζέλτσακ, ενώ κινητικός αλλά χωρίς ουσία ήταν ο Τριάδης. Πρώτο γκολ στην καριέρα του έβαλε ο Μπαξεβανίδης, ενώ κάποιες σημαντικές επεμβάσεις σε καθοριστικά χρονικά σημεία έκανε ο Ζίβκοβιτς. Πρόβλημα ο τραυματισμός του πάντα σταθερού Λουσέρο.

Για τους φιλοξενούμενους, έδειξαν για ένα ακόμη παιχνίδι κάποια καλά στοιχεία, αλλά αυτό δεν αρκεί. Χάνουν το ένα ματς μετά το άλλο, παραμένουν στην τελευταία θέση και φαίνεται πως η κατάσταση πλέον είναι μη αναστρέψιμη.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το ματς για την Ξάνθη, η οποία κατάφερε από πολύ νωρίς να ανοίξει το σκορ. Μόλις στο 5' ο Κίκε έπεσε εύκολα στην περιοχή, ο Μάνταλος έδωσε πέναλτι και ο Γέντρισεκ έκανε το 1-0 φέρνοντας έτσι το παιχνίδι στα μέτρα της ομάδας του, η οποία μπορούσε στη συνέχεια να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Τα επόμενα λεπτά ήταν μία διαρκής προσπάθεια των δύο ομάδων να συνηθίσουν τον πολύ δυνατό αέρα. Οι προπονητές ζητούσαν από τους παίκτες τους να τον εκμεταλλευτούν όταν ήταν στην επίθεση και τόνιζαν ότι η μπάλα δεν πρέπει να γυρίζει προς τα πίσω γιατί τα φάλτσα που έπαιρνε ήταν απρόβλεπτα.

Η Ξάνθη είχε τον έλεγχο, όμως, στο 27' χρειάστηκε για πρώτη φορά τον Ζίβκοβιτς. Ο Σέρβος έκανε το καθήκον του σε σουτ του Μάλσα και στο αμέσως επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 2-0 με τον Μπαξεβανίδη σε μία καλά οργανωμένη επίθεση.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ζίβκοβιτς έκανε νέα καλή επέμβαση σε σουτ του Δημούτσου και αυτό ήταν ουσιαστικά το κλειδί. Ο Πλατανιάς κάπου εκεί άδειασε ψυχολογικά και παρόλο που προσπάθησε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου να βρει ένα γκολ, δεν τα κατάφερε όντας ακίνδυνος στο τελευταίο τέταρτο.

Το μοναδικό αρνητικό στο πρώτο 45λεπτο για την Ξάνθη ήταν ο τραυματισμός του Λουσέρο, ο οποίος αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα. Τη θέση του πήρε ο Καμαρά σε μία αλλαγή ενδεικτική του τι ήθελε να κάνει ο Ράσταβατς στο δεύτερο ημίχρονο. Ο στόχος ήταν απλά η διατήρηση του 2-0.

Η Ξάνθη πήγε σβηστά το μας έχοντας παίξει στο φουλ και λίγες μέρες πριν στον αγώνα Κυπέλλου με την ΑΕΛ. Έκανε απλή διαχείριση και σε αυτό τη βοήθησε και ο Πλατανιάς. Από τη στιγμή που οι Κρητικοί δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν προβλήματα και να βρουν το γκολ που θα τους ξαναέβαζε στο ματς, όλα τελείωσαν.

Για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα δεν υπήρχε τίποτα αξιοσημείωτο στο παιχνίδι με τους γηπεδούχους να προσπαθούν απλώς να κοντρολάρουν τον ρυθμό, ενώ από το πουθενά έβαλαν και τρίτο γκολ. Στο 78' το βολέ του Ζίβκοβιτς μετατράπηκε σε ασίστ και ο Γέντρισεκ έκανε το 3-0. Αμέσως μετά κέρδισε πέναλτι ο Πλατανιάς σε μαρκάρισμα του Φλίσκα στον Ενσικουλού και ο τελευταίος αναλαμβάνοντας την εκτέλεσή του έκανε το 3-1.

Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι αναθάρρησαν κάπως έστω και αν το έργο τους ήταν δύσκολο και στα τελευταία λεπτά πίεσαν αρκετά. Με τον Πετρόπουλο στο 88' μείωσαν σε 3-2 και έβαλαν φωτιά στο ματς, αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο στο φινάλε.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μάνταλος (Καβάλας), βοηθοί του οι Δημητριάδης (Μακεδονίας) και Βασιλόπουλος (Έβρου), ενώ τέταρτος ο Αγγελάκης (Μακεδονίας).

Κίτρινες: 83' Λισγάρας

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Λισγάρας, Κασάδο, Λουσέρο (46' λ. τρ. Καμαρά), Ντε Λούκας (68' Φασίδης), Μεχία, Κίκε (83' Σιλά), Μπρίτο, Γέντρισεκ.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Μάνουελ Ρόκα): Κλιάιτς, Ουές (61' Παπανικολάου), Καρυπίδης, Ντικαμονά, Βάντερσον, Ντουαλά (68' Γκρζέλτσακ), Δημούτσος, Μαλσά, Ενσικουλού, Κοροβέσης, Πετρόπουλος.