26/04/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017 - 20:33

Πραγματικός... Κολοσσός στην Πάτρα

Οι Ροδίτες νίκησαν τον Προμηθέα με 80-76 * Η ταυτότητα της 9ης αγωνιστικής

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα έδωσε την Κυριακή (17/12) ο Κολοσσός, επικρατώντας εκτός έδρας του Προμηθέα με 80-76.

Στο τελευταίο παιχνίδι για την 9η αγωνιστική της Α1 οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη πήραν τον έλεγχο από το δεύτερο δεκάλεπτο και έκλεισαν αρχικά το πρώτο ημίχρονο στο +5 (39-44).

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά ανέβηκε στο +10 (54-64), με τους Πατρινούς να επιχειρούν την αντεπίθεσή τους στο τελευταίο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 74-76 λίγο πριν το τέλος.

Εντέλει, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και πήραν το πέμπτο φετινό ροζ φύλλο τους, με τον Μπρέι να κάνει σπουδαία εμφάνιση με 24 πόντους και 4 τρίποντα.

Από πλευράς γηπεδούχων, που γνώρισαν δεύτερη σερί ήττα και την πρώτη φετινή στο «Δ. Τόφαλος», ο Μιλόσεβιτς ήταν εξαιρετικός με 26 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-44, 54-64, 76-80

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 8 (2), Έβανς 5, Γκίκας 8 (2), Σαλούστρος 6 (1), Μιλόσεβιτς 26 (3), Τουτζιαράκης 15, Φαγέ 3 (1), Ρέλεφορντ, Δημάκος, Χολ 5.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 17, Χάρις 10, Σχίζας 6, Μπρέι 24 (4), Ράιτ, Τζόουνς 8, Γεωργαλής, Μπιλής 3 (1), Σταμάτης 9 (1), Παπαδάκης 3 (1), Τσαλμπούρης.