28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017 - 17:22

Ούτε τώρα ο Εργοτέλης

Στο εντός έδρας 1-1 με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς έμειναν οι Ηρακλειώτες

Νίκη εξακολουθεί να αγνοείται για τον Εργοτέλη στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής, αφού την Κυριακή (17/12) αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς στο Παγκρήτιο.

Μετά από 8 αγωνιστικές, λοιπόν, η ομάδα του Τάκη Γκώνια μετρά μόλις 3 πόντους και παραμένει ουραγός, ενώ οι Πόντιοι με 13 βαθμούς βρίσκονται στην 6η θέση.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα στην πρώτη τους ευκαιρία, όταν στο 6' ο Λιόνης εκμεταλλεύθηκε μια λανθασμένη αντίδραση της άμυνας των «κιτρινόμαυρων» και με σουτ άνοιξε το σκορ.

Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γεωργιάδη στον Εντιαγιέ, χωρίς ο διαιτητής Γκάμαρης να υποδείξει παράβαση, ενώ η πρώτη τους καλή στιγμή καταγράφηκε στο 22', με τον Σταματάκο να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 32' ο Μπουτσάκης εκτέλεσε κόρνερ και ο Κάιπερς έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ηρακλειώτες ζήτησαν ξανά πέναλτι στο 51' σε πέσιμο του Σταματάκου στην περιοχή, για να έρθει η ισοφάριση στο 79', όταν από σέντρα του Μαζουλουξή η μπάλα κόντραρε και ο Κάιπερς με προβολή πέτυχε το 1-1.

Ο Εργοτέλης έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 90'+1, με τον Λόπεθ να πραγματοποιεί σημαντική επέμβαση σε σουτ του Μπούζα, για να μείνει τελικά το «Χ» μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γκάμαρης του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Τζιλίρη του Συνδέσμου Πειραιά και τη Δέτση του Συνδέσμου Αθηνών.

Κίτρινες: 60' Εντιαγιέ.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Τάκης Γκώνιας): Λαδάς, Πάτας, Βογιατζής, Μαζουλουξής, Σταμόπουλος, Μπάτζιος, Μπουτσάκης (81' Ιατρούδης), Μπούζας, Σταματάκος (65' Έφορντ), Εντιαγιέ, Κάιπερς (89' Ροβίθης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Καλί, Σαμαράς, Συμελίδης, Καλαϊτζίδης (57' Φάμπιο), Λιόνης (65' Ν' Λουντούλου), Καλογέρης, Χασομέρης, Μπρίτο (75' Κυβελίδης).