20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017 - 17:28

Ένα και καλό για τη Βέροια

Το γκολ του Σουλιώτη ήταν αρκετό για τους Ημαθιώτες ώστε να επιτρέψουν στις νίκες, επικρατώντας 1-0 της ΑΣΑ * Και δοκάρι οι νικητές

Στις νίκες επέστρεψε την Κυριακή (17/12) η Βέροια που άφησε πίσω της την ήττα από Πανσερραϊκό επικρατώντας 1-0 της ΑΣΑ εντός έδρας.

Το μοναδικό γκολ που έκρινε και την αναμέτρηση δίνοντας σημαντική «ανάσα» στους Ημαθιώτες πέτυχε ο Δημήτρης Σουλιώτης στο 15ο λεπτό, ενώ οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν βάλει τέλος στην... αγωνία τους στο 78', αλλά η μπάλα σε προσπάθεια του Λίταινα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στον αντίποδα, οι Καρδιτσιώτες δεν τα κατάφεραν για άλλη μία φορά μακριά από την έδρα τους, μετρώντας τέσσερις ήττες σε ισάριθμα ματς.

Οι δύο ομάδες μπήκαν διστακτικά στο γήπεδο, με τα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικά. Σταδιακά, οι γηεδούχοι ανέβασαν στροφές και στο 15ο λεπτό Μπαστιάνος εκτέλεσε φάουλ, ο Γκέκας δεν έδιωξε σωστά και ο Σουλιώτης το εκμεταλλεύτηκε και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το γκολ «πάγωσε» για λίγο τον ρυθμό του ματς, με την ΑΣΑ να προσπαθεί σιγά σιγά να ανέβει, χωρίς, όμως, τη μεγάλη ευκαιρία, με εξαίρεση κάποιες καλές προσπάθειες των Κονέ και Πλαβούκου. Στον αντίποδα, ο Μπαστιάνος ήταν ο πιο απειλητικός από τη Βέροια, αλλά αυτή τη φορά ο Γκέκας ήταν παρών.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΣΑ μπήκε αποφασισμένη για την ισοφάριση και στο 54' θα μπορούσε να το πετύχει όταν ο Δόρης δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Πλαβούκο, εκείνος μπήκε στην περιοχή και σούταρε, αλλά ο Γιαγκιόζης έδιωξε σε κόρνερ.

Οι Καρδιτσιώτες συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθούσαν να απειλήσουν κυρίως με μακρινά σουτ, αλλά και πάλι η μεγαλύτερη ευκαιρία ανήκε στη Βέροια που στο 78' είδε την μπάλα έπειτα από ωραίο ελιγμό του Λίταινα και σουτ μέσα από την περιοχή να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Κονέ θα μπορούσε να «λυτρώσει» την ομάδα του στις καθυστερήσεις, όταν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και απομακρύνθηκε, με το 1-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής ήταν ο Κωνσταντίνος Κοτσάνης (Δράμας), με βοηθούς τους Βασίλη Καμπούρη (Σερρών) και Νίκο Δημόπουλο (Φλώρινας), ενώ τέταρτος ήταν ο Νίκος Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας).

Κίτρινες: 33' Σουλιώτης, 49' Δόρης, 64' Κοζάκης – 33' Σταματάκης, 50' Μπιτέλης

ΒΕΡΟΙΑ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιαγκιόζης, Σουλιώτης (61’ λ.τ. Λίταινας), Καψάλης, Κοζάκης, Λάσκαρης, Δαμιανάκης, Δόρης (84’ Λαζόπουλος), Μπλέτσας, Ρούνεϊ, Μπαστιάνος (90' Μέξης), Ουνγιαλίδης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Κωνσταντινόπουλος, Καρρίκι, Ρουσάκης, Θεοδωράκης, Σουντουρά, Μπιτέλης, Ποζατζίδης, Σταματάκης (70’ Χατζάρας), Πλαβούκος (58’ Τζέκος), Κονέ.