Πρωτάθλημα | Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017 - 17:16

Έσπασε την… κατάρα ο Απόλλων Λάρισας

Πρώτο φετινό διπλό για τους Θεσσαλούς, 1-0 την Καλλιθέα

Τέλος στο αρνητικό σερί που διατηρούσε μακριά από την έδρα του έβαλε την Κυριακή (17/12) ο Απόλλων Λάρισας.

Οι νεοφώτιστοι επικράτησαν με 1-0 της Καλλιθέας στο «Ελ Πάσο», πανηγυρίζοντας το πρώτο του διπλό στην εφετινή σεζόν.

Έτσι, οι Θεσσαλοί πήραν σημαντική βαθμολογική ανάσα, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που χρειάζονται πάση θυσία το τρίποντο στο ματς της Πέμπτης (21/12) με την Α.Ε. Καραϊσκάκης για να μην «μπλέξουν» ακόμα περισσότερο.

Η ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της. Στο 11’ μετά από σέντρα του Σκούπρα, ο Σαχινίδης έπιασε το σουτ στη κίνηση, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε το 0-1, με τον Σουλίδη να νικά με ωραίο σουτ τον Κουτογλίδη.

Στη συνέχεια το ματς έγινε αρκετό δυνατό, με πολλά μαρκαρίσματα και από τις δύο πλευρές.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στους φιλοξενούμενους στο 43’, με τον Σκούπρα να σουτάρει λίγο άουτ έξω από την περιοχή.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με το σουτ του Σκούπρα που έδιωξε σε κόρνερ ο Κουτογλίδης ενώ στο 62’ και στο 74’ ο Τσιλούλης δεν βρήκε στόχο.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στον Χοτζάλι ωστόσο ο ρέφερι είπε «παίζετε» ενώ στο 81’ «άγγιξαν» την ισοφάριση, με το διαγώνιο σουτ του Ταλέντο να… γλύφει το δοκάρι και να καταλήγει κόρνερ μετά από επέμβαση του Παϊτέρη.

Στο 86’ η ομάδα του «Ελ Πάσο» απείλησε εκ νέου αλλά ο Ξόμπλιος δεν κατάφερε να σκοράρει με τακουνάκι.

Έτσι, το 0-1 έμεινε μέχρι τέλους με τους Θεσσαλούς να πανηγυρίζουν ένα σημαντικό τρίποντο.

Διαιτητής ήταν Ανούσος (Λακωνίας), με βοηθούς τους Σταματάκο (Λακωνίας) και Καρβούνη (Μεσσηνίας).

Κίτρινες: 59’ Κουρτεσιώτης

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Μαρσέλο Τροΐζι): Κουτογλίδης, Βασιλείου (69’ Σμυρλής), Συριόπουλος, Ντιακιτέ, Παπαγγελής, Καντέ, Μίγγος, Ταλέντο, Μήλιος (40’ Γκέτσι), Χοτζάλι, Ταμπάκης (51’ Ξόμπλιος).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρα, Σάββας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Β. Ανδρέου, Χατζής, Αγρόδημος, Σαχινίδης (90+1’ Καμπέρης), Σουλίδης (67’ Μαυριάς), Τσιλούλης (83’ Γ. Ανδρέου).