08/05/2024
Γαλλία | Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017 - 00:31

Τριάρα στη Λιλ η Ντιζόν

Νίκη που την ανεβάζει ψηλά πήρε επί της Τουλούζ η Στρασμπούρ, ανάσα για τη Μες

Ο Μαρσέλο Μπιέλσα απολύθηκε, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει την εικόνα της Λιλ, η οποία το βράδυ του Σαββάτου (16/12) γνώρισε την ήττα με κάτω τα χέρια από τη Ντιζόν εκτός έδρας.

Οι γηπεδούχοι καθάρισαν το ματς μέσα σε ένα ημίχρονο. Άνοιξαν το σκορ μόλις στο 12' με τον Σαΐντ, ενώ ο ίδιος παίκτης πέντε λεπτά μετά έβαλε και δεύτερο γκολ. Το 3-0 έγινε στο 35' από αυτογκόλ του Μπαλό και έτσι η Ντιζόν ανέβηκε 8η και μόλις στο -3 από την πέμπτη θέση.

Ισόβαθμή της είναι η Στρασμπούρ, η οποία πήρε επίσης σημαντική νίκη επικρατώντας με 2-1 της Τουλούζ. Ο Ζονάς με αυτογκόλ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους και ο Γκραντέλ ισοφάρισε πέντε λεπτά μετά. Ωστόσο, το τέρμα του Μανγκάν στο 52' ήταν αρκετό για τη Στρασμπούρ.

Από εκεί και πέρα, στο 0-0 έμειναν Καέν και Γκινγκάμπ, ενώ η Τρουά απομακρύνθηκε λίγο από τις τελευταίες θέσεις με τη νίκη της επί της Αμιάν με 1-. Τέλος, μεγάλο διπλό με 3-1 πανηγύρισε η ουραγός Μες, η οποία έδειξε πως ακόμα έχει αποθέματα για να παλέψει.

ΝΤΙΖΟΝ: Ρεϊνέ, Σαφίκ, Γιαμπερέ, Τζιλομποτζί, Ροζιέ, Αμπέιντ, Αμαλφιτανό (46' Μαρί), Τσανγκ-Χουν (61' Σλιτί), Σαμαριτανό, Ζανό, Σαΐντ (77' Μπαλμόν).

ΛΙΛ: Μαϊνάν, Έντγκαρ, Σουμαορό, Αλόνσο (46' Ελ Γκαζί), Μπαϊλό, Τιάγκο Μέντες, Αμαμπού (38' Σουμαρέ), Μαλκούτ, Μπενζιά, Πεπέ, Πονσέ (74' Αραούχο).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής

Παρασκευή (15/12)

Σεντ Ετιέν - Μονακό 0-4 (3' Σιντιμπέ, 32' Λεμάρ, 53' Φαμπίνιο, 60' Μπαλντέ Kεϊτά)

* Στο 53' αποβλήθηκε ο Ριφιέ για τη Σεντ Ετιέν

Σάββατο (16/12)

Ρεν - Παρί Σεν Ζερμέν 1-4 (53' Μιμπέλ - 4' και 76' Νεϊμάρ, 17' Εμπαπέ, 75' Καβάνι)

* Στο 63' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Αντρέ για τη Ρεν.

* Στο 89' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Κιμπεμπέ για την Παρί.