20/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2017 - 21:17

Διέλυσε τον Άρη η Κύμη

Μεγάλη εμφάνιση οι Ευβοιώτες, που κέρδισαν με 94-69 τους Θεσσαλονικείς

Τον έκανε ό,τι ήθελε! Μία ακόμη απογοητευτική εκτός έδρας εμφάνιση στην Α1 για τον Άρη, ο οποίος το βράδυ του Σαββάτου (16/12) παραδόθηκε στις ορέξεις της εξαιρετικής Κύμης και ηττήθηκε με 94-69.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πολύ καλά στην πρώτη περίοδο, την έκλεισαν στο +7 και κάπου εκεί φάνηκε να τελειώνει για εκείνους και το ματς. Η Κύμη είχε στη συνέχεια τον απόλυτο έλεγχο, πήγε στα αποδυτήρια στο +4 και στο δεύτερο μέρος έκανε επίδειξη δύναμης.

Με τον ΜακΦάντεν να είναι τρομερός έτρεξαν οι Ευβοιώτες ένα σερί 10-0 στην τρίτη περίοδο και κάπου εκεί κρίθηκε το ματς κάνοντας το 70-51. Δεν άλλαξαν πολλά στο τελευταίο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να έρθει αυτή η μεγάλη νίκη για την Κύμη.

Να σημειωθεί πως πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Θαντ ΜακΦάντεν έχοντας 29 πόντους (4/7 δίποντα, 6/7 τρίποντα και 3/4 βολές), δύο ασίστ, ένα κλέψιμο και δύο λάθη σε 29 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 39-35, 70-51, 94-69

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 16 (4), Οκερέφορ 7 (1), ΜακΓκι 5, ΜακΦάντεν 29 (6/7 τρίποντα), Σμιθ 18 (2), Γερομιχαλός, Τσανγκαράκης 11 (3), Σακελλαρίου, Κάιζερ 3, Μπάρλος 5 (1), Εζόμο.

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης 5 (1), Αθηναίου 19 (2), Βασιλόπουλος 13 (2/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ σε 35 λεπτά), Γουίβερ 2, Μπένσον 2, Μποχωρίδης 8 (1), Καλαϊτζάκης, Τσαϊρέλης 15, Πουλιανίτης 3 (1), Χρηστίδης, Μούρτος 2, Μπελ.