29/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2017 - 16:53

Ούτε τώρα η Δόξα Δράμας…

Τρίτη γκέλα στη σειρά για τους «μαυραετούς» που παραχώρησαν εντός έδρας ισοπαλία στον ΑΟΧ/Κισσαμικό (1-1) * Είχαν και δοκάρι οι φιλοξενούμενοι

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Δόξα Δράμας και τον ΑΟΧ/Κισσαμικό, που διεξήχθη το Σάββατο (16/12) στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

Οι «μαυραετοί» έμειναν στο 1-1 με τα «δελφίνια», στραβοπάτησαν για τρίτο σερί παιχνίδι και έχασαν έδαφος στην προσπάθειά τους να μειώσουν τη διαφορά από την κορυφή.

Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι, που ίσως και να αδικούνται από το σκορ, επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από την Σπάρτη.

Στο 10΄οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε πέσιμο του Γκίνη από τον Μένκα, αλλά ο διαιτητής είπε «παίζετε» ενώ ένα λεπτό αργότερα είχαν μια πολύ καλή στιγμή με το σουτ του Αποστολίδη να φεύγει μόλις άουτ. Η ομάδα του Γιώργου Πετράκη απείλησε εκ νέου στο 20’, με τον Μένκα να μπολοκάρει το σουτ του Αποστολίδη.

Οι Δραμινοί, που μέχρι εκείνο το σημείο έδειχναν «μπλοκαρισμένοι», προσπάθησαν να πάρουν τα πάνω τους και έχασαν δύο ευκαιρίες με τον Μπαϊκαρά (31’, 43’).

Η μεγαλύτερη φάση του αγώνα, όμως, ανήκε στον ΑΟΧ/Κισσαμικό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αποστολίδη, ο Παντελάκης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 60’ ο Άγγελος Διγκόζης πέρασε στο παιχνίδι τον Μαρκόπουλο και δικαιώθηκε, καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα ο παίκτης του νίκησε με πλασέ τον Λαζαρίδη, δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Πάντως, τα «δελφίνια» δεν πτοήθηκαν, προσπάθησαν να αντιδράσουν και το πέτυχαν, αφού στο 77’ ο Παντελάκης αποδείχθηκε πιο τυχερός και με κεφαλιά έφερε το ματς στα… ίσια.

Στα λεπτά που απέμεναν, οι Δραμινοί πίεσαν ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν τους επέτρεψαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για ένα δεύτερο γκολ.

Έτσι, το τελικό 1-1 έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής ήταν ο Βουρνέλης, με βοηθούς τους Αϊναλή και Τοροσιάδη. Όλοι τους από τον σύνδεσμο Μακεδονίας.

Κίτρινες: 36’ Γουνδουλάκης, 65’ Μαρκόπουλος, 72’ Τσούτσης, 80’ Βιτλής - 45+2’ Βρεττός,

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Άγγελος Διγκόζης): Μένκα, Σπυρόπουλος, Γκότοβος, Ντιμιτρόφσκι, Βιτλής, Ριζογιάννης, Κάσες, Γουνδουλάκης (60' Μαρκόπουλος), Μπαϊκαρά, Τσούτσης (73' Ντατίδης), Ματσούκας (84' Πετρόπουλος)

ΑΟΧ/ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Αρναούτογλου, Μαρκοπουλιώτης, Παντελάκης, Τόλι, Ζιούλης, Γκίνη, Λεμονής, Χαλκιαδάκης (90+3' Σερβιλάκης), Βρεττός (90' Ντάγκρας), Αποστολίδης (88' Νικόλτσης)