27/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2017 - 23:09

Τρίποντα νίκης, αλλά και αγωνία...

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 80-72 της Αρμάνι Μιλάνο, έχοντας φοβερή ευστοχία έξω από τα 6,75μ. * Αποχώρησε με πρόβλημα στον ώμο ο Καλάθης

Και πώς να μην κερδίσει με τόση ευστοχία στα τρίποντα... Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας με 80-72 της Αρμάνι Μιλάνο το βράδυ της Παρασκευής (15/12) στο κλειστό του ΟΑΚΑ και μετρά πια ρεκόρ 8-4.

Το «τριφύλλι» ήταν ασταμάτητο έξω από τα 6,75μ., τελείωσε το ματς με 15/28 και δίχως να παίξει και το καλύτερό του μπάσκετ πρόσθεσε μία ακόμη πολύτιμη νίκη στο ενεργητικό του.

Το κακό, πάντως, είναι ότι τραυματίστηκε στον δεξί ώμο ο Νικ Καλάθης στο τρίτο δεκάλεπτο και υπάρχει αγωνία για την κατάστασή του, αφού αποχώρησε σφαδάζοντας από τους πόνους.

Ο Ρίβερς ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα με 20 πόντους και 6 τρίποντα, στους 14 σταμάτησε ο Λοτζέσκι και στους 11 ο Γκιστ.

Τον κράτησε ζωντανό ο Ρίβερς...

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυνατά στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 8-2, αλλά εν συνεχεία... ξέχασαν να παίζουν άμυνα και επέτρεψαν στους Ιταλούς να βρουν ρυθμό στο παιχνίδι τους και μαζί πολλά εύκολα καλάθια.

Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +9 (14-23) και η κακή εικόνα των πρωταθλητών είχε και συνέχεια στη δεύτερη περίοδο, με την Αρμάνι να φτάνει τη διαφορά στους 13 πόντους (24-37).

Κάπου εκεί, όμως, ανέλαβε δράση ο Κέι Σι Ρίβερς, με τον Αμερικανό φόργουορντ να... τρελαίνει κόσμο με την ευστοχία του έξω από τα 6,75μ., να πετυχαίνει 5 σε 6 προσπάθειες και κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός μάζεψε την κατάσταση, βγάζοντας και μερικές πολύ καλές άμυνες.

Εντέλει, η ιταλική ομάδα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +2 (39-41).

Έμπαιναν όλα...

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Πασκουάλ σοβαρεύτηκαν αμυντικά, ευστοχούσαν σε κάθε ευκαιρία στα τρίποντα και πήραν τα ηνία του αγώνα, με το σκορ στο 30' να είναι 64-57.

Τα αρνητικά νέα, βέβαια, είχαν να κάνουν με τον τραυματισμό του Καλάθη, ωστόσο το κενό του διεθνή γκαρντ δεν φάνηκε στην τελική στροφή της αναμέτρησης, αφού ο... βομβαρδισμός συνεχίστηκε σε ό,τι αφορά τα σουτ τριών πόντων.

Έτσι, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο τελικό +8 και επανήλθαν σε τροχιά επιτυχιών.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 39-41, 64-57, 80-72

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7 (2), Ρίβερς 20 (6), Παππάς 8 (1), Γκιστ 11, Βουγιούκας 1, Λεκαβίτσιους 2, Γκάμπριελ 5 (1), Όγκαστ, Λοτζέσκι 14 (3), Καλάθης 9, Αντετοκούνμπο 3.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Σιμόνε Πιανιτζιάνι): Γκάουντλοκ 7 (1), Μίτσοφ 13, Καλνιέτις 7 (1), Ταρτσέφσκι 9, Τσιντσιαρίνι 7, Εμπαγιέ 2, Θίοντορ 9 (1), Τζέφερσον 2, Μπερτάνς, Τζέρελς 5 (1), Γκουντάιτις 11.