23/04/2024
Ιταλία | Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου 2017 - 00:21

Εύκολη πρόκριση για Λάτσιο

Οι «λατσιάλι» νίκησαν 4-1 την Τσιταντέλα και έκλεισαν… θέση για τους «8» του Κυπέλλου Ιταλίας

Χωρίς να συναντήσει την παραμικρή αντίσταση, η Λάτσιο επικράτησε εντός έδρας με 4-1 της Τσιταντέλα την Πέμπτη (14/12) και προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου Ιταλίας.

Οι «αετοί» επιβεβαίωσαν στο απόλυτο τον τίτλο του φαβορί, «καθαρίζοντας» την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Ιμόμπιλε έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 11’ ενώ ο Φελίπε Άντερσον στο 24’ έγραψε το 2-0. Το αυτογκόλ του Καμιλιάνο στο 36’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, για να μειώσει σε 3-1 ο Μπαρτολομέι στο 41’.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ιμόμπιλε να σκοράρει για δεύτερη φορά στο 87’, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσα, Γουάλας (86’ Ράμος Μάρκι), Ντε Βράι, Γκαμπαρόν, Μπάστα, Λουκάκου, Λούκας, Μούρτζια, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (72’ Λούλιτς), Φελίπε Άντερσον (64’ Καϊσέδο), Ιμόμπιλε.

ΤΣΙΤΑΝΤΕΛΑ: Παλεάρι, Πελαγκάτι, Καμιλιάνο (61’ Σάλβι), Αντόρνι, Πέτσι, Μπαρτολομέι, Σετεμπρίνι, Λόρα, Τσιαρέτι (65’ Σενέτι), Φαζόλο (76’ Κουαμέ), Αριγκίνι.

Τα αποτελέσματα της φάσης των «16»

Τρίτη (12/12)

Ίντερ - Πορντενόνε 5-4 πέν. 0-0 παρ.

Τετάρτη (13/12)

Φιορεντίνα - Σαμπντόρια 3-2 (2' Μπαμπακάρ, 59' πέν., 90' πέν. Βερετού - 39' Μπαρέτο, 77' πέν. Ραμίρες)

Μίλαν - Βερόνα 3-0 (22' Σούσο, 30' Ρομανιόλι, 55' Κουτρόνε)

Πέμπτη (14/12)

Λάτσιο - Τσιταντέλα 4-1 (11’, 87’ Ιμόμπιλε, 24’ Φελίπε Άντερσον, 36’ αυτ. Καμιλιάνο – 41’ Μπαρτολομέι)