26/04/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου 2017 - 22:57

Αυτό ήταν... αυτοκτονία

Δικό του ματς έχασε ο Ολυμπιακός με 67-65 από την Μπάμπεργκ * «Κοιμήθηκε» στο φινάλε ο Σφαιρόπουλος

Ούτε φέτος... Μπορεί το βράδυ της Πέμπτης (14/12) να φαινόταν πως η κατάρα θα σπάσει για τον Ολυμπιακό, αλλά αυτό δεν έγινε γνωρίζοντας στο συγκεκριμένο γήπεδο την τέταρτη σερί ήττα του στην Ευρωλίγκα από την Μπάμπεργκ.

Δεν του πάει καθόλου η συγκεκριμένη έδρα και αυτό αποδείχτηκε για άλλη μία φορά. Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ, όμως, τελικά ηττήθηκε και πάλι από τους Γερμανούς με 67-65 κάνοντας πολύ κακό τελείωμα στο ματς.

Όπως ήθελαν πήγαιναν το παιχνίδι οι Πειραιώτες, έβαλαν και μερικά μεγάλα τρίποντα κρατώντας τη διαφορά σε όλη την τρίτη περίοδο, αλλά στο τέλος απογοήτευσαν με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης για την εικόνα της ομάδας του και την κακοσχεδιασμένη τελευταία επίθεση.

Η μεγάλη ζημιά έγινε από τον Ράιτ των 20 πόντων, αλλά κομβικός στο τέλος ήταν και ο Χάκετ μαζί με τον Ρούμπιτ. Για τους «ερυθρόλευκους» βοήθησε σημαντικά ο Πρίντεζης και είχε 11 πόντους ο Σπανούλης. Έδωσε λύσεις ο Γουίλτζερ ελλείψει των Μιλουτίνοφ και Αγραβάνη.

Ορεξάτος από νωρίς έδειξε ο Ράιτ, ο οποίος έβαλε και τους επτά πρώτους πόντους της ομάδας του. Από την άλλη, όμως, ήταν ο Πρίντεζης εκείνος που βοηθούσε τον Ολυμπιακό ώστε να μην ξεφύγει η Μπάμπεργκ και οι δύο ομάδες ήταν κοντά σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με 15-14.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους πέντε πόντοι του Γουίλτερ έδωσαν το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, ενώ στη συνέχεια ήρθαν τα τρίποντα των Στρέλνιεκς, Μάντζαρη και Γουίλτζερ για να εκτοξευτεί η διαφορά στο +11. Οι Γερμανοί προσωρινά μείωσαν με τον Ράιτ σε 28-32, αλλά η τεχνική ποινή του Τρινκέρι ανέβασε τη διαφορά στο +9. Τελικά με καλάθι του Χίκμαν οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο τον πίνακα να γράφει 32-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπάμπεργκ προσπάθησε να ροκανίσειτη διαφορά, αλλά κάθε φορά που πήγαινε να το κάνει ο Ολυμπιακός αντιδρούσε. Βρήκε κάποια σημαντικά τρίποντα με τους Σπανούλη και Παπανικολάου με αποτέλεσμα η διαφορά να είναι συνεχώς κοντά στους 10 και τον Χάκετ να τη ρίχνει στο -8 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ακριβώς το ίδιο χρειαζόταν να κάνει για άλλα 10 λεπτά ο Ολυμπιακός, αλλά δεν τα κατάφερε. Με ένα καλάθι του Παπανικολάου γράφτηκε το 52-62, αλλά στη συνέχεια ήρθε η κατάρρευση. Ο Ράιτ με τρίποντο έδωσε το έναυσμα και ακολούθησαν Ρούμπιτ και Χάκετ. Ο τελευταίος με βολές έκανε το 62-62 και ο Ρούμπιτ λίγο μετά με τρίποντο έδωσε προβάδισμα μετά από ώρα στην Μπάμπεργκ. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν κακές επιθέσεις, ο Χίκμαν έγραψε το 67-62 και η μοναδική αντίδραση ήταν το τρίποντο του Στρέλνιεκς. Στη συνέχεια ο Χίκμαν αστόχησε, αλλά η τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού ήταν κακή. Ο Σπανούλης κόλλησε, δεν σούταρε, πέταξε την μπάλα στον Ρόμπερτς και εκείνος έκανε κάτι σαν σουτ με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-40, 50-58, 67-65

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Αντρέα Τρινκέρι): Χάκετ 13, Χίκμαν 11, Ράιτ 20, Ζήσης 6, Νίκολιτς, Στρέιγκερ, Λο, Ολίντε, Ρούμπιτ 15, ΜακΝτόγουελ-Γουάιτ, Χέκμαν, Ραντόσεβιτς 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 2, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 11, Στρέλνιεκς 8, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 3, Ρόμπερτς 7, Μπόγρης, Γουίλτζερ 10, Τόμπσον 2.