19/04/2024
Ειδήσεις | Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2017 - 21:20

Μπήκε και τη λύτρωσε ο Μπέιλ...

Δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς ο Ουαλός άσος βρήκε δίχτυα και η Ρεάλ προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, κερδίζοντας με 2-1 την Αλ Τζαζίρα

Την ευκαιρία να διατηρήσει τα σκήπτρα στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων θα έχει η Ρεάλ Μαδρίτης, καθώς το βράδυ της Τετάρτης (13/12) νίκησε με 2-1 την Αλ Τζαζίρα στον δεύτερο ημιτελικό.

Στο Αμπού Ντάμπι οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν διπλό δοκάρι στο 7' σε κεφαλιά του Ρονάλντο και σουτ του Μόντριτς, ωστόσο η ομάδα από τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, που έχει προπονητή τον Χενκ τεν Κάτε, αποδείχθηκε πιο αποτελεσματική και άνοιξε το σκορ με πλασέ του Ρομαρίνιο στο 41'.

Στο 47ο λεπτό οι Άραβες έβαλαν και δεύτερο γκολ, που ακυρώθηκε τελικά ως οφσάιντ με τη χρήση βίντεο, για να ισοφαρίσει ο Ρονάλντο έξι λεπτά αργότερα με διαγώνιο σουτ ύστερα από ασίστ του Μόντριτς.

Ακολούθησαν άλλα δύο δοκάρια για τη «βασίλισσα» με τον Μπενζεμά στο 66' και το 69', ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 81ο λεπτό από τον Μπέιλ.

Δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς ο Ουαλός άσος βρήκε δίχτυα και η Ρεάλ θα παίξει στον σαββατιάτικο (16/12, 19.00) τελικό με την Γκρέμιο.

Η Αλ Τζαζίρα θα συναντήσει την Πατσούκα στον μικρό τελικό, που θα ξεκινήσει στις 16.00.

ΑΛ ΤΖΑΖΙΡΑ: Κχασεΐφ (51' Αλ Σενανί), Αλ Ατάς, Φαγέζ, Αγέντ, Ζουμά, Αμπαΐντ, Αλχαμαντί (60' Αλ Οταϊμπά), Γιουσέφ, Μπουσουφά, Ρομαρίνιο, Μαμπκχουτ.

ΡΕΑΛ: Νάβας, Χακιμί, Βαράν, Νάτσο, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Κόβατσιτς (68' Λούκας Βάθκεθ), Ίσκο (68' Ασένσιο), Ρονάλντο, Μπενζεμά (81' Μπέιλ).