25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2017 - 17:52

Τις… ζευγάρωσε ο Αιγινιακός

Δεύτερη εντός έδρας νίκη για την ομάδα του Κώστα Νικολαΐδη, 2-0 την Α.Ε. Καραϊσκάκης

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε την Κυριακή (10/12) ο Αιγινιακός ο οποίος επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Α.Ε. Καραϊσκάκης, για την 7η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Μάλιστα, ήταν η δεύτερη εντός έδρας νίκη της ομάδας του Κώστα Νικολαΐδη, η οποία αποδεικνύεται ότι στο σπίτι της παίζει καλύτερη μπάλα απ’ ότι μακριά από αυτό.

Αντίθετα, η Α.Ε. Καραϊσκάκης εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων και μοιραία ηττήθηκε.

Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν δύο καλές ευκαιρίες με τον Σοφιάνη (3’, 17’) ωστόσο δεν ευτύχησαν να σκοράρουν ενώ οι Αρτινοί απείλησαν με τη σειρά τους στο 27’ με τον Δημητριάδη.

Στο 65’ ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους, όταν ο Δωματάς με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ νίκησε τον Μέλκα για το 1-0.

Η ομάδα από το Αιγίνιο συνέχισε να είναι επικίνδυνη, δημιούργησε ευκαιρίες για το 2-0, το οποίο πέτυχε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Μέλκα ανέτρεψε εντός περιοχής τον Γκατσολάρι, με τον διαιτητή να σφυρίζει πέναλτι αποβάλλοντας μάλιστα με δεύτερη κίτρινη κάρτα των γκολκίπερ της Α.Ε. Καραϊσκάκης

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Γιαζιτζόγλου, ο οποίος ευστόχησε διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Διαιτητής ήταν ο Μπλούνας (Φθιώτιδας), με βοηθούς τους Χ. Τίκα (Καρδίτσας) και Παγούρα (Βοιωτίας)

Κιτρινες: 37’ Λιόλιος, 50’ Σοφιάνης, 60’ Πολυζος – 63’ Μακρίδης, 64’ Καραγιαννίδης, 80’, 90+3΄Μέλκας, 90’ Ευαγγέλου

Κόκκινες: 90+3’ Ευαγγέλου

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Ανδρικόπουλος (71’ Παπαδόπουλος), Βλάχος, Λιόλιος, Γιαζιτζόγλου, Γκατσολάρι, Τσολακίδης (85’ Προσκυνητόπουλος), Δωματάς (82’ Αντωνιάδης), Σοφιάνης, Πολύζος, Ζούρκος.

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Σάκης Παπαβασιλείου): Μέλκα, Καραγιαννίδης, Θεολόγου (83’ Γούλας), Παπανίκου, Χούσος, Δημητριάδης (73’ Ευαγγέλου), Κόλλινς, Μακρής, Μακρίδης, Λουκίνας, Κυριάκης (46’ Γυφτοκώστας)