24/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2017 - 17:06

ΓουστΑΡΗ τις ανατροπές!

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η ομάδα του Σπανού γύρισε το ματς κόντρα στη Δόξα Δράμας και πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-1 * Επτά στα επτά οι Θεσσαλονικείς * Αποβλήθηκε ο Διγκόζης

Του αρέσει να τα κάνει... θρίλερ, αλλά φέτος δείχνει ότι μπορεί να βρει τον τρόπο να πάρει αυτό που θέλει. Ο Άρης βρέθηκε ξανά να κυνηγάει το σκορ, όπως είχε γίνει και στα δύο ματς που έχει δεχθεί μέχρι στιγμής γκολ με Εργοτέλη και Παναχαϊκή, αλλά κατάφερε ξανά να κάνει την ανατροπή την Κυριακή (10/12), αυτή τη φορά κόντρα στη Δόξα Δράμας εκτός έδρας.

Ο Κάσες έβαλε με τη βοήθεια και της τύχης τους Δραμινούς μπροστά στο σκορ, αλλά οι αλλαγές του Σπανού άλλαξαν την εικόνα των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος, που με τα γκολ των Διαμαντόπουλου και Παυλίδη πήραν τελικά τη νίκη με 2-1.

Αρκετά νεύρα και διακοπές είχε το ματς, με τον Άγγελο Διγκόζη και τον γενικό αρχηγό της Δόξας, Αντώνη Κασδοβασίλη, να αποβάλλονται, ενώ λίγο πριν ολοκληρωθεί το ματς μία κροτίδα έπεσε στα πόδια του β' βοηθού, με το σφύριγμα της λήξης να δίνεται αφού είχαμε παίξει 7 λεπτά καθυστερήσεων.

Έτσι, ο Άρης έκανε το επτά στα επτά στο φετινό πρωτάθλημα και από το ξεκίνημα δείχνει ότι φέτος δεν... αντέχει να χάσει την άνοδο.

Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να δείχνουν, πάντως, από το ξεκίνημα ορεξάτες. Ο Άρης δεν μπορούσε να κάνει το παιχνίδι του και αυτό φαίνεται και από την κατοχή της μπάλας που ήταν αισθητά υπέρ των γηπεδούχων – 61% έναντι 39% στο πρώτο μέρος – και φυσικά τις ευκαιρίες, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν μόλις μία και όχι στο τέρμα, έναντι 4 για τους Δραμινούς.

Μία από αυτές στο 28', έστω και αν χρειάστηκε και η κόντρα στον Δεληζήση, κατέληξε στα δίχτυα με εκτελεστή τον Κάσες, ενώ, παρά το γεγονός ότι η Δόξα προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις μετά το γκολ της, θα μπορούσε να έχει διπλασιάσει τα τέρματά της λίγο πριν το φινάλε του 45λεπτού, αλλά η κεφαλιά του Ματσούκα πέρασε λίγο άουτ.

Ο Σπανός εντόπισε τα προβλήματα που υπήρχαν κυρίως στον χώρο του κέντρου και νωρίς νωρίς στην επανάληψη έκανε δύο αλλαγές, περνώντας στο ματς τους Παυλίδη και Πλατέλλα. Και δικαιώθηκε, αφού η ομάδα του έγινε σαφώς πιο επιθετική, ενώ και ο Μπαργκάν μπόρεσε να γίνει πιο δραστήριος, ανεβάζοντας τους φιλοξενούμενους.

Ο Διαμαντόπουλος έφερε το ματς στα ίσα στο 60', με τους Δραμινούς να διαμαρτύρονται για πέναλτι, αν και δεν μπορέσαμε να δούμε καν τη φάση λόγω... πτώσης της τάσης του ρεύματος, με το ματς να αποκτά ακόμα μεγαλύτερη ένταση μετά την ισοφάριση.

Τα νεύρα περίσσευαν, με τους Κασδοβασίλη και Διγκόζη να αποβάλλονται με διαφορά μερικών λεπτών ζητώντας δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή του Μπούρμπου, με τον εκνευρισμό, όμως, να μεταφέρεται και στους παίκτες.

Ο Άρης έδειξε ότι είχε πιο πολλές δυνάμεις και η βολίδα του Παυλίδη στο 77' τον έβαλε μπροστά στο σκορ. Η Δόξα προσπάθησε στη συνέχεια για το γκολ της ισοφάρισης, με τον ρυθμό του αγώνα να σταματά συνεχώς λόγω τραυματισμών και εντάσεων, ο Πετρόπουλος που πέρασε στο ματς προσπάθησε να μπει στις φάσεις, αλλά οι Θεσσαλονικείς διαχειρίζονταν καλά τον χρόνο και τον... χώρο και κράτησαν μέχρι το φινάλε το 2-1.

Διαιτητής ήταν ο Ευάγγελος Γρατσάνης (Τρικάλων), με βοηθούς τους Θεόδωρο Νταλούκα (Τρικάλων) και Χρήστο Παπαδημητρίου (Θεσσαλίας), ενώ τέταρτος ήταν ο Ευάγγελος Κιοτζένης (Ξάνθης).

Κίτρινες: 27' Μαρκόπουλος, 43' Κάσες, 82' Ματσούκας - 45' Μπούρμπος, 46' Ιντζόγλου, 76' Διαμαντόπουλος, 78' Παυλίδης, 79' Μουμίν, 90' Δεληζήσης, 90'+5 Καντιμοίρης

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Άγγελος Διγκόζης): Μένκα, Γκότοβος, Ντιμιτρόφσκι, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Γουνδουλάκης (79' Πετρόπουλος), Ριζογιάννης, Κάσες (84' Νατσιόπουλος), Μπαϊκαρά, Ματσούκας, Μαρκόπουλος (64' Μαχαίρας).

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Σόουζα, Δεληζήσης, Μπούρμπος, Βαλεριάνος, Ιντζόγλου, Μουμίν, Κάσος (46' Παυλίδης), Μπαργκάν (85' Μαραγκός), Πασάς (51' Πλατέλλας), Διαμαντόπουλος.