26/04/2024
Γαλλία | Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2017 - 00:51

Επιστροφή στις νίκες για Παρί, ανατροπάρα η Μονακό

Οι Παριζιάνοι νίκησαν 3-1 τη Λιλ * Στα τελευταία λεπτά πήραν το «τρίποντο» κόντρα στην Τρουά οι Μονεγάσκοι

Μετά την ήττα στο Στρασβούργο, η Παρί Σεν Ζερμέν επέστρεψε το Σάββατο (9/12) στις επιτυχίες, επικρατώντας εντός έδρας με 3-1 της Λιλ.

Μπορεί ο Νεϊμάρ να έλειπε, λόγω τιμωρίας, ωστόσο αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο στους πρωτευουσιάνους ώστε να φτάσουν σε μια άνετη επικράτηση.

Ο Ντι Μαρία στο 28’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους ενώ στο 49’ ο Παστόρε έγραψε το 2-0. Οι «λιλουά» μπήκαν ξανά στο ματς με το γκολ του Ελ Γκαζί στο 86 αλλά στις καθυστερήσεις ο Εμπαπέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στη δεύτερη θέση και στο -9 από την Παρί παρέμεινε η Μονακό. Οι Μονεγάσκοι βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 στο «Λουί Ντε» από την Τρουά ωστόσο κατάφεραν να πετύχουν μία επική ανατροπή στα τελευταία λεπτά, παίρνοντας τη νίκη.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Αρεολά, Ντάνι Άλβες, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μπερσίς, Βεράτι, Ραμπιό (46’ Λο Σέλσο), Παστόρε (85’ Ενκουνκού), Ντι Μαρία (70’ Ντράξλερ), Εμπαπέ, Καβάνι.

ΛΙΛ: Μανιάν, Μαλκί, Έντγκαρ Ιέ, Σουμαορό, Αλόνσο, Μέντες (74’ Λουίζ Αραούχο), Αμαντού, Τιάγκο Μάια (85’ Σουμαρέ), Πέπε (76’ Ελ Γκαζί), Μπενζιά, Πόνσε.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

Παρασκευή (8/12)

Μπορντό - Στρασμπούρ 0-3 (2' Μπαοκέν, 38' Λιενάρ, 64' Τεριέ)

Σάββατο (9/12)

Παρί Σεν Ζερμέν - Λιλ 3-1 (28’ Ντι Μαρία, 49’ Παστόρε, 90+3’ Εμπαπέ – 86’ Ελ Γκαζί)

Ανζέ - Μονπελιέ 1-1 (56’ Εκαμπί – 51’ Μπενζά)

Γκινγκάμπ – Ντιζόν 4-0 (37’ Μπριάν, 40’ Σαλιμπίρ, 59’ Κοκό, 66’ Κερμπρά)