Η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού νίκησε 10-7 τη Βουλιαγμένη και έκανε το 1-0 στη σειρά των αγώνων για το πλεονέκτημα * 4Χ4 για τον Εθνικό
Την έχει του χεριού του… Ο Ολυμπιακός επικράτησε εντός έδρας με 10-7 της Βουλιαγμένης το Σάββατο (9/12) στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τη δεύτερη φάση της Α1 πόλο.
Μάλιστα, αυτή ήταν η τρίτη φετινή επικράτηση των «ερυθρολεύκων» σε ισάριθμα ματς κόντρα στην αιώνιο αντίπαλό τους.
Έτσι, οι Πειραιώτισσες έκαναν το 1-0 στη σειρά, με την ομάδα που θα κατακτά δύο νίκες να μπαίνει στην επόμενη φάση με έξι βαθμούς και να έχει πλεονέκτημα έδρας.
Πρώτη σκόρερ από πλευράς νικητών ήταν η Αβραμίδου με 4 γκολ ενώ από τις φιλοξενούμενες δύο φόρες σκόραρε η Μαυρωτά.
Στο πρώτο παιχνίδι της σειράς ανάμεσα στον 7ο και τον 8ο της πρώτης φάσης, δηλαδή στον Νηρέα Χαλανδρίου και τον Τρίτωνα, οι γηπεδούχες νίκησαν με 9-5 και έκαναν το πρώτο βήμα.
Από εκεί και πέρα, ο Εθνικός επιβλήθηκαν δύσκολα με 7-6 του ΝΟ Ρεθύμνου και σημείωσε την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στη β’ φάση ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε και η ΝΕ Πατρών της Γλυφάδας.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 10-7
Οκτάλεπτα: 4-3, 2-1, 1-2, 3-1
Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου Χ., Πλευρίτου Ε. 1, Φουντωτού, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 4, Ασημάκη 3, Πλευρίτου Μ., Έμολο 2, Πλευρίτου Β., Τσουκαλά, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Κωνσταντοπούλου
ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Κούβδου, Νίχαους 1, Χυδηριώτη 1, Τζελέπη, Πρωτοπαπά, Ξενάκη 1, Μαυρωτά 2, Πάτρα, Κούλχαας 1, Διαμαντοπούλου Β., Κοκκινάκη, Αντωνιάδη, Κοτσιώνη, Νίνου Π., Νίνου Ει. 1
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ - ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 9-5
Οκτάλεπτα: 0-1, 3-2, 3-1, 3-1
Νηρέας Χαλανδρίου (Ευτυχία Καραγιάννη): Στρατάκου Ν., Τετζαλίδου 3, Κάσσαρη, Παπατριανταφύλλου, Τριχά, Μαστροκαλού 2, Μαυρέλου 2, Μπόβαλη 1, Τορνάρου, Δούλη 1, Εξαρχάκου, Αγγελίδη, Οικονομίδη, Αδάμη, Στρατάκου Α.
Τρίτων Αμαρουσίου (Άγγελος Γαρελίδης): Λάζαρη, Σαμαρά 2, Ανδρή, Κούζουνα, Παντελίδου, Αποστολίδου, Παλαιοδήμου, Καλογερά, Μαλλιαρού, Αργυρού 1, Σελετοπούλου 2, Παπαδάκη, Λίβα, Κώτσου
ΕΘΝΙΚΟΣ - ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 7-6
Οκτάλεπτα: 0-1, 3-2, 3-0, 1-3
Εθνικός (Κώστας Βαμβακάρης): Δουρέκα Σ., Καλαργυρού 1, Δουρέκα Α., Βάσιλα 1, Αποστολίδου, Κούβδου, Λογοθέτη, Νιαρχάκου 4, Φραγκιουδάκη, Γκούζουλα, Κοντογιάννη 1, Τζούρκα, Κατσιμπρή, Χατζηκυριακάκη
ΝΟ Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης): Κυριακάκη Φ., Σαφέτη 1, Καρυπίδου Μ. 1, Κυριακάκη Κ., Φαρμάκη Μ. 1, Γαβαλα, Συριανόγλου, Στρατιδάκη, Πέττα, Φαρμάκη Ε. 2, Καρυπίδου Η. 1
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ - ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 7-6
Οκτάλεπτα: 1-1, 1-1, 1-1, 4-3
ΝΕ Πατρών (Δημήτρης Μπιτσάκος): Γιαννακέα, Ανδουτσέλη, Πετάση, Μπαλάτσα Μ., Μανέτα Μ., Μανέτα Σ. 1, Μπαλάτσα Ν., Λυκοθανάση, Μοίραλη, Μπιτσάκου 2, Κουτέλη 1, Σολανάκη 3, Ζαφειράκη, Τσιμάρα Ευδ., Τσιμάρα Ευτ.
ΑΝΟ Γλυφάδας (Τάσος Πυρπυρής): Ζοφώλη, Τσελέντη, Ελληνιάδη, Λούδη 1, Μαμόγλου 3, Κόλλια, Παπαναστασίου Α., Γρηγοροπούλου, Ακριτίδου 1, Κολτσίδα, Παπαναστασίου Δ. 1, Ντάσιου, Αρχοντάκη, Κοντονή, Γιαννοπούλου
Τα πρώτα ματς της β’ φάσης:
Ολυμπιακός – Βουλιαγμένη 10-7
Νηρέας Χαλανδρίου – Τρίτων 9-5
Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:
Σάββατο (9/12)
Εθνικός – ΝΟ Ρεθύμνου 7-6
ΝΕ Πατρών – Γλυφάδα 7-6
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(σε 4 αγώνες)
1. Εθνικός 12
2. Ρέθυμνο 6
3. ΝΕ Πατρών 3
4. Γλυφάδα 3
Η επόμενη (5η) αγωνιστική
Τετάρτη (13/12)
Εθνικός – Γλυφάδα
ΝΕ Πατρών – ΝΟ Ρεθύμνου