08/05/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 23 Μαΐου 2013 - 19:14

Ισοφάρισε με την… αύρα του Γκάλη

ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ ΜΕΤΑ ΤΗ ΜΕΤΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟΥ ΣΕ «NICK GALLIS HALL», Ο ΑΡΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟΥ ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ ΜΕ 75-66 * ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 2ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΩΝ ΠΛΕΪ ΟΦ

Πώς θα μπορούσε να χάσει ο Άρης το πρώτο του εντός έδρας ματς μετά τη μετονομασία του Αλεξάνδρειου σε «Nick Gallis Hall»; Οι «κίτρινοι», λοιπόν, υποδέχτηκαν τον Πανιώνιο για τη 2η αγωνιστική των προημιτελικών της Α1 και ήθελαν τη νίκη ώστε να ισοφαρίσουν σε 1-1 και να διεκδικήσουν την πρόκριση στους «4» στο τρίτο και τελευταίο ματς στο κλειστό της Νέας Σμύρνης.

Αν και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκαν με 7-4, οι «κίτρινοι» αντεπιτέθηκαν και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 11 πόντων (24-13). Όμως, στη δεύτερη περίοδο ήταν η σειρά του Πανιωνίου να «μπλοκάρει» τα επιθετικά ατού του Άρη και να καταφέρει να μειώσει σε απόσταση αναπνοής στο ημίχρονο (33-32).

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά από το 25’ και μετά οι παίκτες του Αγγέλου βρήκαν τις λύσεις απέναντι στην άμυνα των «κυανέρυθρων» και, με τον Πάσαλιτς να πετυχαίνει πολύτιμους πόντους, πήραν μια διαφορά της τάξης των 9 πόντων (54-45), στο 30’.

Στην τελευταία περίοδο, ο Πανιώνιος κατάφερε να μειώσει ακόμη και στους 3 (60-57), αλλά η ευστοχία των Θεσσαλονικέων από τη γραμμή των βολών τούς έδωσε τη νίκη με 75-66 και τη δυνατότητα να παλέψουν για την πρόκριση στα ημιτελικά στο τρίτο ματς της σειράς, που θα διεξαχθεί το Σάββατο (25/5) στις 19.30.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 33-32, 54-45, 75-66

ΑΡΗΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Πάσαλιτς 10, Χαντ 2, Πελεκάνος 13, Τσιάρας 10, Ασημακόπουλος 2, Καραποστόλου 4, Χαρίσης 11, Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος, Μούρτος 8, Βεργίνης 15, Δήμας.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 8, Πέιν 6, Αθηναίου 5, Κις 5, Μίλμπουρν 3, Αθανασούλας, Μπατής 14, Γιάνκοβιτς 14, Καββαδάς 3, Παππάς 8, Αγραβάνης, Μπούκερ.