23/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2017 - 22:59

«Βασιλική» νίκη

Άτρωτος ο Παναθηναϊκός στο κλειστό του ΟΑΚΑ, που βρέθηκε στο -16 κόντρα στη Ρεάλ αλλά κέρδισε τελικά με 82-80

Απόρθητο το κάστρο του και τέταρτη σερί νίκη στην Ευρωλίγκα... Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε δύο πρόσωπα το βράδυ της Παρασκευής (24/11) κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης και αυτό που επικράτησε ήταν το εξαιρετικό που έδειξε στο δεύτερο ημίχρονο, για να πάρει τη σπουδαία νίκη με 82-80.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ αξιοποίησε για μία ακόμη φορά τον παράγοντα έδρα, παραμένει αήττητη φέτος στο κλειστό του ΟΑΚΑ και το ρεκόρ της πλέον στη διοργάνωση είναι στο 6-3.

Οι «πράσινοι» ήταν απογοητευτικοί στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, αλλά εν συνεχεία... έλιωσαν τη «βασίλισσα» με την άμυνα που έπαιξαν και στο τέλος χαμογέλασαν πλατιά, δείχνοντας χαρακτήρα πρωταθλητή.

Ο Ρίβερς με 20 πόντους και 4 καθοριστικά τρίποντα ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Γκιστ με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και με τρομερή συνεισφορά στο αμυντικό κομμάτι.

Νευρικός επιθετικά, τρύπιος αμυντικά...

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά το ματς και ο Λοτζέσκι ήταν «ζεστός», καθώς πέτυχε 8 σερί πόντους και οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 8-2.

Η Ρεάλ, όμως, δεν πανικοβλήθηκε και έφερε γρήγορα το παιχνίδι στα μέτρα της, αφού ήταν ιδιαίτερα εύστοχη από μέση και μακρινή απόσταση, παίζοντας και δυνατή άμυνα ταυτόχρονα.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ήταν νευρικοί, εκδήλωναν ως επί το πλείστον βιαστικά τις επιθέσεις τους και αυτό ήταν κάτι που ευνοούσε τους Ισπανούς, που διατηρούσαν στενότατη επαφή με το αντίπαλο καλάθι, ενώ κέρδιζαν και τη μάχη των ριμπάουντ (8 ο ΠΑΟ, 20 οι Μαδριλένοι).

Οι πρωταθλητές δεν ήταν καθόλου καλοί αμυντικά και η «βασίλισσα» έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +14 (40-54), μετρώντας 13/17 δίποντα, 6/11 τρίποντα και 10/10 βολές.

Την έπνιξε και νίκησε...

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ βρέθηκε για λίγο στο +16 (40-56) και κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έδειξαν το πραγματικό τους πρόσωπο.

Ο Παναθηναϊκός, λοιπόν, άρχισε να παίζει φοβερή άμυνα, Ρίβερς και Γκιστ ανέλαβαν το σκοράρισμα και με ένα γρήγορο σερί 13-0 το ματς έγινε ντέρμπι ξανά (53-56).

Όπως γίνεται αντιληπτό, μπήκε και ο κόσμος στο παιχνίδι δημιουργώντας κολασμένη ατμόσφαιρα, με τη «βασίλισσα» να κρατά το προβάδισμα μέχρι το 35', όταν και το «τριφύλλι» με τρίποντο του Ρίβερς προσπέρασε (75-73).

Στα τελευταία λεπτά ο Ντόντσιτς προσπάθησε να κρατήσει ζωντανή τη Ρεάλ, πέτυχε ένα απίθανο τρίποντο με σουτ εκτός ισορροπίας στο 38' (77-77), για να απαντήσει έξω από τα 6,75μ. ο Παππάς (80-78).

Ο Ντόντσιτς με δύο βολές διαμόρφωσε το 80-80, εύστοχος όμως με τον ίδιο τρόπο ήταν και ο Γκιστ 16 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, για να ακολουθήσει άστοχο τρίποντο του Τόμπκινς στα 3 δεύτερα πριν το φινάλε και η νίκη να καταλήξει στους «πράσινους».

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 40-54, 64-69, 82-80

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (2), Ρίβερς 20 (4) Παππάς 9 (1), Ντένμον, Γκιστ 15, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 1, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 12, Αντετοκούνμπο 3.

ΡΕΑΛ (Λάσο): Κοζέρ 7 (1), Ραντλ 3 (1), Ρούντι 9 (2), Ντόντσιτς 19 (3) Ματσιούλις, Ρέγιες 12, Καμπάτσο 7 (1), Γιούστα 4, Κάρολ, Ταβάρες 7, Τόμπκινς 12 (1).