26/04/2024
Europa League | Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2017 - 00:11

Από την «κόλαση» στην… παράταση η ΑΕΚ

Ανύπαρκτη η Ένωση για 45’, δέχθηκε δύο γκολ από τη Ριέκα, που είχε και ισάριθμα δοκάρια, αλλά κατάφερε να κάνει τη μερική ανατροπή στο τελικό 2-2 στο ΟΑΚΑ * Οι «κιτρινόμαυροι» στο φινάλε πήγαν και να κλέψουν το ματς! * Η πρόκριση πλέον παίζεται στην Αυστρία, όπου ο «Δικέφαλος» δεν πρέπει να χάσει * Τρέλες από Χιμένεθ

Πάλι καλα και τυχερή ειναι... Ο λόγος για την ΑΕΚ, που μπορεί να πέταξε στο καλάθι των αχρήστων την ευκαιρία να πανηγυρίζει από τώρα την παρουσία της στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ αλλά στο τέλος γλίτωσε τα χειροτερα.

Η Ένωση το βράδυ της Πέμπτης (23/11) «επέστρεψε» από την... κόλαση των πρώτων 45 λεπτών και σώθηκε από την πρώτη της ήττα στη διοργάνωση καταφέρνοντας να αναδειχθεί ισόπαλη 2-2 με τη Ριέκα.

Βέβαια, αυτό το Χ, έδωσε παράταση στην υπόθεση πρόκριση για το «Δικέφαλο», ο οποίος θα τα παίξει όλα για όλα την 6η και τελευταία αγωνιστική του 4ου ομίλου με την Αούστρια Βιέννης, θέλοντας να μην χάσει στην Αυστρία.

Η αλήθεια, πάντως, είναι ότι οι «κιτρινόμαυροι» στάθηκαν απίστευτα τυχεροί στο πρώτο 45λεπτο όταν, όντως αγωνιστικά ανύπαρκτοι, θα μπορούσαν κάλλιστα να χάνουν με 0-4 (δυο γκολ και ισάριθμα δοκάρια) και αντί αυτού μείωσαν σε 1-2 στις καθυστερήσεις του α' ημιχρονου!

Η ΑΕΚ δεν «τιμωρηθηκε» από τους Κροάτες στο βαθμό, που της άξιζε στο διάστημα, που ήταν για λύπηση. Μια ομάδα χωρίς αρχή, μέση και τέλος, αλλά και αμυντική λειτουργία για γέλια.

Όμως είναι γεγονός ότι αυτή η Ένωση της κακιάς ώρας είχε και το... δημιουργό της. Ο Μανόλο Χιμένεθ συνέχισε τις... τρελές του με ακατανόητες επιλογές. Άφησε αρχικά στον πάγκο τον πιο φορμαρισμένο παίκτη της ΑΕΚ, τον Λιβαγια. Έβαλε σε λάθος θέση τον Χριστοδουλόπουλο (πίσω από τον φορ), ξεκίνησε τον ντεφορμέ Μπακασέτα και έριξε σε τέτοιο ματς τον Τσιγκρίνσκι μετά από τραυματισμό!

Όλα αυτά λειτούργησαν καταλυτικά και μετέτρεψαν τη Ριέκα σε υπερομάδα, που όποτε ήθελε έκανε... γιογιό τους γηπεδούχους. Ωστόσο, το σημείο της μείωσης του σκορ, η χρησιμοποίηση Λιβάγια, η ορμή και το συμαζέμα βελτίωσε την εικόνα της ΑΕΚ στο δεύτερο μισό του ματς και στο φινάλε με το δοκάρι θα μπορούσε να καταγράφει και μια σούπερ ανατροπή.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εμφανώς καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αιφνιδιάζοντας την Ένωση. Μόλις στο 8', λοιπόν, έκανε το 0-1.

Οι παίκτες της ΑΕΚ έδειχναν υπνωτισμένοι και σε δύο περιπτώσεις στο 16' και στο 20' κινδύνεψαν να δεχθούν και δεύτερο γκολ, με τις προσπάθειες των Ζούπαριτς και Γκοργκόν να σταματούν στο δοκάρι. Τελικά, το 0-2 ήρθε στο 26', όταν ο Γκοργκόν νίκησε τον Ανέστη.

Κάπου εκεί ο Μανόλο Χιμένεθ έριξε στο παιχνίδι τον Λιβάγια, με τον Κροάτη να βοηθά την ομάδα του, ανοίγοντας διαδρόμους στους συμπαίκτες του. Έτσι, παρά το σοκ, ο «Δικέφαλος» δεν τα παράτησε και κατάφερε να μειώσει λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους με τον Αραούχο.

Η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο, έβαλε τη μπάλα κάτω και στο 55' ισοφάρισε με τον Χριστοδουλόπουλο.

Μάλιστα, στο 89' οι γηπεδούχοι άγγιξαν και την ανατροπή, αλλά ο Αραούχο είδε το σουτ που επιχείρησε να χτυπά στο δοκάρι.

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο (30' Λιβάγια), Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος (68' Κονέ), Μπακασέτας, Χριστοδουλόπουλος (86' Πατίτο), Αραούχο.

ΡΙΕΚΑ (Κεκ): Πρσκάλο, Βέσοβιτς, Ζούτα, Ζούπαριτς, Έλεζ, Μάλες, Μπράνταριτς, Ακόστι (70' Κβρζιτς), Γκόργκον, Πάβιτσιτς (90+1' Τσνιτς), Γκαβράνοβιτς (81' Πούλιτς).