25/04/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 23 Νοεμβρίου 2017 - 23:46

Μάγκας στο Μιλάνο ο Ολυμπιακός

Πολύτιμη νίκη για τους Πειραιώτες, οι οποίοι κέρδισαν 86-85 την Αρμάνι δείχνοντας χαρακτήρα στο τέλος * Μεγάλο ματς ΜακΛιν και Ρόμπερτς

Της έραψε κουστούμι... Μεγάλη μάχη έδωσε το βράδυ της Πέμπτης (23/11) στο Μιλάνο ο Ολυμπιακός, ο οποίος πήρε τελικά άλλη μία νίκη στην Ευρωλίγκα. Κέρδισε με 86-85 την Αρμάνι και παρέμεινε στην κορυφή της κατάταξης.

Το ματς ήταν διαρκώς στην κόψη του ξυραφιού, οι δύο ομάδες προσπάθησαν πολύ για το ροζ φύλλο αγώνα και τελικά το πήρε εκείνου που ξέρει από αυτές τις καταστάσεις. Οι «ερυθρόλευκοι» είναι πιο έμπειροι, πήραν σωστές επιλογές στο φινάλε και πανηγύρισαν.

Δεν ήταν λίγα και τα προβλήματα που είχαν να αντιμετωπίσουν. Έπαιζαν για άλλο ένα παιχνίδι χωρίς τον Σπανούλη, είχαν τραυματία τον Αγραβάνη και ο Μιλουτίνοφ φορτώθηκε από νωρίς με πέντε φάουλ. Ωστόσο ο ΜακΛιν όχι απλά τον αντικατέστησε, αλλά ήταν και ο καλύτερος παίκτης του αγώνα μιλώντας και σε καθοριστικά σημεία. Από κοντά και ο Ρόμπερτς, ενώ πολύ καλό ματς έκανε και ο Στρέλνιεκς.

Καλά μπήκε στο ματς ο Ολυμπιακός και με τον Ρόμπερτς στα πρώτα λεπτά να μοιάζει ασταμάτητο πήρε ένα μικρό προβάδισμα. Επτά συνεχόμενους πόντους έβαλε ο Αμερικανός και στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Στρέλνιεκς. Έτσι έγινε το 9-14 και κάπου εκεί ήταν σα να κατέβασε διακόπτη η ομάδα του Σφαιρόπουλου. Δεν μπορούσε να σκοράρει χωρίς τον Ρόμπερτς, δεν είχε αντίδραση η άμυνα στον Τζέφερσον και το αποτέλεσμα ήταν να γίνει ένα σερί 10-0. Καθοριστικό ρόλο σε αυτό έπαιξαν και τα επιθετικά ριμπάουντ των Ιταλών, οι ποίοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +4.

Η Αρμάνι διατήρησε και στις αρχές του δευτέρου μέρους μία μικρή διαφορά, αλλά με τρίποντο ο Στρέλνιεκς ισοφάρισε σε 33-33 και στη συνέχεια οι Πειραιώτες πήγαν μέχρι και στο +6 με κάρφωμα του ΜακΛιν. Η διαφορά ανέβηκε έως και στο +7 με τρίποντο του Μάντζαρη, αλλά η Αρμάνι κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια μειώνοντας σε 42-46.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν και πάλι κοντά στο μεγαλύτερο μέρος του, αλλά μετά τα πρώτα λεπτά ήρθε ένα «ερυθρόλευκοι» ξέσπασμα με τον ΜακΛιν να πηγαίνει τη διαφορά στο +10. Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε η άνοδος του Πρίντεζη και οι πέντε προσωπικοί του πόντοι. Ένα λάθος του Μάντζαρη, όμως, και δύο εύκολα καλάθια των Ιταλών τους έβαλαν ξανά στο ματς με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 62-66.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε μεγάλο ενδιαφέρον με την Αρμάνι να περνά μετά από ώρα μπροστά με τρίποντο του Μίτσοφ (72-70). Στη συνέχεια έψαχνε συνεχώς τον Γκουντάιτις κάτω από το καλάθι και εκείνος έβρισκε τρόπους για να σκοράρει, όπως έβρισκε στην απέναντι πλευρά του παρκέ και ο Ολυμπιακός. Ο ΜακΛιν έβαλε μεγάλα καλάθια και το κερασάκι στην τούρτα ήταν το καλάθι και φάουλ για το 85-86. Οι Πειραιώτες έβγαλαν την επόμενη άμυνα, ο Παπανικολάου έχασε τις βολές, αλλά στο φινάλε ο Τζέρελς έκανε κακή επίθεση με αποτέλεσμα το διπλό να έρθει για τους «ερυθρόλευκους».

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-46, 62-66

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζιάνι): Μίτσοφ 15 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Πάσκολο 2, Καλνιέτις 2, Ταρζέφσκι 7, Τσιντσιαρίνι, Εμ Μπαϊε 3, Θίοντορ 20 (7/17 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Τζέφερσον 10, Μπέρτανς, Γκουντάιτις 19 (10 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 22 (2/3 βολές, 10/14 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 2, Μιλουτίνοβ, Στρέλνικς 14 (2/2 βολές, 3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 11 (6/9 βολές, 1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μάντζαρης 6(2/3 τρίποντα), Ρόμπερτς 18 (6/6 βολές, 3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Μπόγρης, Γουίλτζερ, Τόμπσον 4