27/04/2024
Champions League | Τρίτη 21 Νοεμβρίου 2017 - 23:48

Αυτοκτονία για Λίβερπουλ, διπλό με ανατροπή η Τότεναμ

Νίκη στο φινάλε η Μάντσεστερ Σίτι, τριάρα ελπίδας για Νάπολι * Επίδειξη δύναμης η Λειψία

Ματσάρα έγινε το βράδυ της Τρίτης (21/11) στην Ανδαλουσία, εκεί που Σεβίλλη και Λίβερπουλ είχαν από ένα ημίχρονο με το τελικό 3-3 να μοιάζει ακόμη και... φτωχό βάσει των ευκαιριών που είχαν και οι δύο ομάδες.

Οι Μέρσεϊσαντερς καταφέρθηκαν να προηγηθούν με 0-3 στο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια δεν βγήκαν στο γήπεδο με τους Ισπανούς να πατούν το γκάζι και να κάνουν ό,τι θέλουν. Δύο γκολ ο Φιρμίνο και ένα ο Μανέ για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι σκόραραν δις από κόρνερ, ενώ εκείνος που μείωσε ήταν ο Μπεν Γεντέρ. Στο 90'+3 ο Πισάρο ισοφάρισε μετά από εκτέλεση κόρνερ, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν και δύο δοκάρια. Με τον βαθμό η Λίβερπουλ παρέμεινε πρώτη στον όμιλο και η Σεβίλλη δεύτερη.

Από εκεί και πέρα, ακόμη και αδιάφορη η Μάντσεστερ Σίτι δεν κέρδισε στο 88' με 1-0 τη Φέγενοορντ και την άφησε χωρίς βαθμό στο Τσάμπιονς Λιγκ. Στο άλλο ματς του ομίλου η Νάπολι πήρε μεγάλη νίκη με 3-0 επί της Σαχτάρ και εξακολουθεί έτσι να ελπίζει. Θα πρέπει την τελευταία αγωνιστική να κερδίσει εκτός τη Φέγενοορντ και να κάνει διπλό στην Ουκρανία η Σίτι.

Εν τω μεταξύ, εξαιρετική ήταν η Λειψία στο Πριγκιπάτο διασύροντας με 4-1 τη Μονακό. Ο Τζέμερσον με αυτογκόλ έβαλε μπροστά τους Γερμανούς και μετά πήρε το όπλο του ο Βέρνερ. Ο Φαλκάο μείωσε σε 1-3 στο 43' και αμέσως μετά διαμορφώθηκε το τελικό 1-4 από τον Κεϊτά.

Τέλος, μεγάλο διπλό με ανατροπή έκανε η Τότεναμ, η οποία λύγισε με 2-1 την αντίσταση της Ντόρτμουντ. Ο Ομπαμεγιάνγκ έβαλε μπροστά τους Βεστφαλούς στο 31' και οι Κέιν και Σον έφεραν το παιχνίδι τούμπα δίνοντας έτσι την πρωτιά στους Λονδρέζους στον 8ο όμιλο.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ

Τρίτη (21/11)

Σπαρτάκ Μόσχας - Μάριμπορ 1-1 (82' Ζε Λουίς - 90'+2 Μεσάνοβιτς)

Μπεσίκτας - Πόρτο 1-1 41' Ταλίσκα - 29' Φελίπε)

Σεβίλλη-Λίβερπουλ 3-3 (51' και 60' πέν. Μπεν Γεντέρ, 90'+3 Πισάρο - 2' και 30' Φιρμίνο, 22' Μανέ)

Νάπολι-Σαχτάρ Ντόνετσκ 3-0 (56' και 83' Ινσίνιε, 81' Ζιελίνσκι)

Μάντσεστερ Σίτι-Φέγενορντ 1-0 (88' Στέρλινγκ)

Μονακό-Λειψία 1-4 (43' Φαλκάο - 6' αυτ. Τζέμερσον, 9' και 31' πέν. Βέρνερ, 45' Κεϊτά)

Ντόρτμουντ-Τότεναμ 1-2 (31' Ομπαμεγιάνγκ - 49' Κέιν, 76' Σον)

ΑΠΟΕΛ-Ρεάλ Μαδρίτης 0-6 (23' Μόντριτς, 39' και 45'+1 Μπενζεμά, 41' Νάτσο, 49' και 54' Ρονάλντο)