28/03/2024
Ισπανία | Τρίτη 21 Νοεμβρίου 2017 - 00:44

Σαρωτική η Έιμπαρ

Συνέτριψε με 5-0 την Μπέτις και παραμένει πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού * Η ταυτότητα της 12ης αγωνιστικής

Σε εξαιρετική βραδιά βρέθηκε η Έιμπαρ τη Δευτέρα (20/11) και πήρε ειπιβλητική εντός έδρας νίκη με 5-0 κόντρα στην Μπέτις.

Στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία στη 12η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιθιόν ο Άματ με αυτογκόλ στο 6' έδωσε γρήγορο προβάδισμα στους γηπεδούχους, για να γράψει το 2-0 ο Εσκαλάντε στο 30ό λεπτό.

Στο 55' οι Ανδαλουσιανοί έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μαντί κι ένα λεπτό αργότερα ο Σάρλες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Ο Σάρλες βρήκε δίχτυα και στο 71', ενώ το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ενρίτς στο 80'.

Με 11 βαθμούς η Έιμπαρ παραμένει πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η Μπέτις με 17 μοιράζεται την 8η θέση με τη Λεγκανές.

ΕΪΜΠΑΡ: Ντμίτροβιτς, Αρμπίγια, Ολιβέιρα, Γιούνκα, Κάπα, Ινούι, Γκαρθία, Εσκαλάντε (70' Ζορντάν), Ίβι (77' Πένια), Σάρλες, Ενρίτς (81' Κίκε).

ΜΠΕΤΙΣ: Αντάν, Μπαραγκάν, Μαντί, Άματ, Ντουρμισί, Χοακίν (62' Σανάμπρια), Χάβι Γκαρθία, Καμαράσα (70' Μπουντεμπούζ), Ναχουέλ (58' Γκουαρδάδο), Ρουίθ, Λεόν.

Τo πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (17/11)

Χιρόνα - Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-1 (64' Στουάνι - 7' Ζοζέ)

Σάββατο (18/11)

Χετάφε - Αλαβές 4-1 (6' Μπεργκάρα, 9' πέν. Μολίνα, 53', 64' Άνχελ - 81' Σάντος)

Λεγκανές - Μπαρτσελόνα 0-3 (28', 60' Σουάρεζ, 90' Παουλίνιο)

Σεβίλλη - Θέλτα 2-1 (36’ Μουριέλ, 48’ Νολίτο - 13’ Μαξιμιλιάνο Γκόμεζ)

Ατλέτικο - Ρεάλ 0-0

Κυριακή (19/11)

Mάλαγα - Ντεπορτίβο Λα Κορούνια 3-2 (15’ Ροζάλες, 63’ Κάστρο, 84’ Μπαστόν – 23’ Λούκας Πέρεθ, 52’ Σχαρ)

Εσπανιόλ - Βαλένθια 0-2 (67' Κοντογκμπιά, 83' Σάντι Μίνα)

Λας Πάλμας - Λεβάντε 0-2 (71’ Ντουκουρέ,77’ Χάσον)

Μπιλμπάο - Βιγιαρεάλ 1-1 (77' Αντούριθ - 28' Τριγκέρος)

* Στο 20' ο Τριγκέρος έχασε πέναλτι για τη Βιγιαρεάλ

Δευτέρα (20/11)

Έιμπαρ - Μπέτις 5-0 (6' αυτ. Άματ, 30' Εσκαλάντε, 56' πέν., 71' Σάρλες, 80' Ενρίτς)