02/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2017 - 18:35

Συνεχίζει να προελαύνει ο ΝΠΣ Βόλος, σόου Μπέου

Επικράτησε με 2-0 του Ολυμπιακού Βόλου και πάει ολοταχώς για την άνοδο * Επεισόδια και εννιάλεπτη διακοπή

Ακάθεκτος προς την άνοδο συνεχίζει ο ΝΠΣ Βόλος. Η ομάδα του Χουάν Φεράντο επικράτησε με 2-0 και του Ολυμπιακού Βόλου στο Πανθεσσαλικό την Κυριακή (19/11) και παραμένει άνετα στην κορυφή του 4ου ομίλου έπειτα από 9 αγωνιστικές, κρατώντας σε απόσταση ασφαλείας τους διώκτες της.

Το ματς σημαδεύτηκε από την ένταση που προκλήθηκε λόγω και της παρουσίας του Αχιλλέα Μπέου που εξόργισε τους φίλους των γηπεδούχων.

Συγκεκριμένα, τα αίματα άναψαν λίγο μετά το δεύτερο γκολ, όταν οι φίλαθλοι των φιλοξενουμένων που είχαν μπει με προσκλήσεις στο πέταλο σήκωσαν πανό στα κυανέρυθρα που έγραφε «Μια πόλη, μια ομάδα», με τον Μπέο να το επικροτεί από κοντά.

Τότε, οι οργανωμένοι των «ερυθρολεύκων» του Βόλου έφυγαν εξοργισμένοι από τη δεξιά γωνία της σκεπαστής προς την απέναντι πλευρά, πέταξαν αντικείμενα και καθίσματα και κάποιοι από αυτούς μπήκαν και στον στίβο του γηπέδου, με το ματς να διακόπτεται για εννιά λεπτά.

Μάλιστα, για να αποφευχθεί περαιτέρω ένταση και με τη συμβολή της Αστυνομίας, ο Μπέος οδηγήθηκε εκτός κερκίδων στο 87', ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι στο ημίχρονο οι αστυνομικοί πέρασαν... χειροπέδες σε άτομο που καθόταν στον πάγκο των φιλοξενουμένων, για επεισόδιο που έγινε στην έξοδο των αποδυτηρίων.

Στα καθαρά αγωνιστικά, αν και οι γηπεδούχοι είχαν τις πρώτες καλές στιγμές με το... καλημέρα, ο Ηλιόπουλος άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό όταν βγήκε τετ α τετ με τον Κούτσικο.

Το γκολ έδωσε ώθηση στους φιλοξενούμενους που συνέχισαν να απειλούν, με τον Ολυμπιακό Βόλου να ισορροπεί σταδιακά το ματς.

Παρά τις εκατέρωθεν προσπάθειες, η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ του ΝΠΣ Βόλος, με τον Μάντζη να κερδίζει πέναλτι και τον Πίτου Γκαρσία που ανέλαβε την εκτέλεση να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στο 73'.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κώστας Μπράτσος): Κούτσικος, Α. Κόκας, Καραμπάς, Νόνης, Κραγιόπουλος (64’ Σέττος), Τόσκας, Μέμος (53’ Καράμπελας), Βασίλιεβιτς, Θέος (46’ Ευθυμιάδης), Βαρούχας (86’ Καρβούνης), Δ. Κόκας.

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Μπουργάνης, Ντεντάκης, Ντόσης, Δημόπουλος (45+2’ λ.τ. Τζελίδης), Γκαλίτσιος, Πιαστόπουλος, Πέντα (52΄Δερμιτζόγλου), Καμπαγιέρο (68’ Ζέρης), Μάντζης (86’ Σαλαμούρας), Πίτου Γκαρσία, Ηλιόπουλος.

Πηγή ΦΩΤΟ: magnesiasports.gr