19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2017 - 17:47

Επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλων Καλαμαριάς

Οι Πόντιοι επικράτησαν 2-0 της ΑΣΑ, σκοράροντας από μία φορά σε κάθε ημίχρονο * Και δοκάρι για τους νικητές

Δεν εντυπωσίασε, αλλά πήρε αυτό που ήθελε. Ο Απόλλων Καλαμαριάς ήταν αποτελεσματικός την Κυριακή (19/11) και επικράτησε 2-0 της ΑΣΑ εντός έδρας, επιστρέφοντας έτσι στις νίκες.

Οι Πόντιοι είχαν από το ξεκίνημα τον έλεγχο του αγώνα και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με Μπρίτο και Χασομέρη, πήραν τους τρεις βαθμούς.

Τις καλύτερες εντυπώσεις άφησε και ο Ντούνγκα που πέρασε αλλαγή και είχε δοκάρι και μια ασίστ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και απείλησαν πρώτοι. Στην πρώτη καλή ευκαιρία τους, μάλιστα, ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ. Ο Ν' Λουντούλου έβγαλε την κάθετη στον Χασομέρη και εκείνος έκανε την παράλληλη μπαλιά, με τον Μπρίτο να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας για να ανοίξει στο 15' το σκορ.

Ο Συμελίδης θα μπορούσε να έχει διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, αλλά η εκτέλεση φάουλ του πέρασε άουτ, όπως και η προσπάθεια του Σουντουρά για τους Καρδιτσιώτες στο 27'.

Η ΑΣΑ προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς και είχε δύο καλές στιγμές με τον Κονέ μέσα σε ένα πεντάλεπτο. Στο 33' προσπάθησε με λόμπα να νικήσει τον Λόπερ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο γκολκίπερ των γηπεδούχων μπλόκαρε το διαγώνιο σουτ του.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους Πόντιους να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς να απειλούνται ιδιαίτερα, αλλά και χωρίς την καλή στιγμή.

Η εικόνα άλλαξε όταν πέρασε στο ματς ο Ντούνγκα που στο 75' έβγαλε την μπαλιά στον Χασομέρη και εκείνος με κεφαλιά «σφράγισε» ουσιαστικά τη νίκη.

Μάλισταμ θα μπορούσε να έχει χριστεί και ο ίδιος σκόρερ, όταν τέσσερα λεπτά αργότερα έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, με το 2-0 να διατηρείται μέχρι ο φινάλε.

Διαιτητής ήταν ο Γιώργος Βρέσκας (Ημαθίας), με βοηθούς τους Θεοδόση Φαλτάκα (Γρεβενών) και Απόστολο Καρακώστα (Λάρισας), ενώ 4ος ήταν ο Φώτιος Φωτιάδης (Καστοριάς).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Γεωργιάδης, Μπρίτο (46' Ντούνγκα), Συμελίδης, Ν΄Λουντούλου (85' Καλογέρης), Καλαϊτζίδης, Καπίας, Λιόνης (58' Φάμπιο), Βεργώνης, Χασομέρης, Σαμαράς.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καπρίτζι (82' Παπαευθυμίου), Ποζατζίδης, Κισκαμπάνης, Σουντουρά, Σταμάτης, Μπιτέλης, Πλαβούκος, Κονέ (77' Κωνσταντινόπουλος), Χατζάρας (60' Τζέκος).