26/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2017 - 16:55

Χανιώτικο μπλόκο στην Παναχαϊκή

Πρώτη φετινή γκέλα για τους «κοκκινόμαυρους», που έμειναν στο εντός έδρας 0-0 με τον ΑΟΧ – Κισσαμικό

Στοπ στο νικηφόρο σερί της Παναχαϊκής έβαλε την Κυριακή (19/11) ο ΑΟΧ - Κισσαμικός, φεύγοντας από το γήπεδο της Αγυιάς με το 0-0 για την 4η αγωνιστική της Β' Εθνικής.

Οι «κοκκινόμαυροι», που είχαν τον Σωκράτη Οφρυδόπουλο στην εξέδρα λόγω τιμωρίας και στον πάγκο τον Ηλία Κυριακίδη, κατέγραψαν την πρώτη βαθμολογική τους απώλεια και με 10 πόντους μοιράζονται πια τη 2η θέση με τη Δόξα Δράμας.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Γιώργου Πετράκη παραμένει αήττητη και με 8 βαθμούς είναι μαζί με τον ΟΦΗ και τον Απόλλωνα Καλαμαριάς στην 5η θέση.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι Χανιώτες είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 19ο λεπτό, με τον Λεμονή να δέχεται την ασίστ του Αρναούτογλου και να σουτάρει, για να καταλήξει η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Η απάντηση των Αχαιών ήρθε ένα λεπτό αργότερα, με τον Στεργίδη να σεντράρει, τον Μωραΐτη να πιάνει την κεφαλιά και τον Λαζαρίδη να μπλοκάρει.

Στο 31' ο Ξύδας έκανε την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Λεό από αριστερά, με την μπάλα να περνά άουτ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, για να ακολουθήσει στο 33' το άστοχο σουτ του Πολίμου από πλευράς Αχαιών.

Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι στο 39' για χέρι του Σεληνιωτάκη μετά από γέμισμα του Πολίμου στην περιοχή, ενώ στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου, που ανήκε στον ΑΟΧ - Κισσαμικό, ο Ξύδας σούταρε στο 41' και ο Βρονταράς απέκρουσε.

Στο δεύτερο μέρος ο Γκίνο στο 65' είχε ένα καλό σουτ για τους Πατρινούς, με τον Λαζαρίδη να μπλοκάρει δύσκολα, ενώ ο τερματοφύλακας της κρητικής ομάδας εξουδετέρωσε και την κεφαλιά του Φουρλάνου στο 67'.

Ο Λαζαρίδης μπλόκαρε την μπάλα και στην εκτέλεση φάουλ του Γκίνο στο 76', για να μείνει εντέλει το 0-0 μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Πουλήμας του Συνδέσμου Κέρκυρας με βοηθούς την Αθανασοπούλου του Συνδέσμου Μεσσηνίας και τον Σκορδίλη του Συνδέσμου Κέρκυρας.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Γκίνο, Στεργίδης, Φωτάκης (73' Αργυρόπουλος), Αποστολόπουλος (58' Κυνηγόπουλος), Λουμπαρδέας, Μουστακόπουλος, Μπουτζίκος (46' Φουρλάνος), Μακρυδημήτρης, Μωραΐτης.

ΑΟΧ - ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Τόλι, Μαρκοπουλιώτης, Ζιούλης, Σάλιακας, Αρναούτογλου, Σελινιωτάκης, Γκίνη, Λεμονής (74' Βρεττός), Ξύδας (85' Ντάγκρας), Λέο (90' Nικόλτσης).