05/05/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2017 - 20:37

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Προμηθέας

Οι Πατρινοί πέρασαν και από τα Τρίκαλα κερδίζοντας 87-68 με σόου του Έβανς * Εξαιρετικός και ο Γκίκας

Εξαιρετικά έχει ξεκινήσει τη σεζόν ο Προμηθέας, ο οποίος πηγαίνει από νίκη σε νίκη. Το Σάββατο (18/11) οι Πατρινοί ανέβασαν το ρεκό τους στο 5-1 επικρατώντας των Τρικάλων με 87-68 έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Σον Έβανς.

Ο Αμερικανός ήταν εξαιρετικός πραγματοποιώντας νταμπλ-νταμπλ με 22 πόντους (10/19 δίποντα, 2/4 βολές) και 13 ριμπάουντ (6 επιθετικά), σε 32 λεπτά συμμετοχής. Από κοντά και ο Νίκος Γκίκας με 13 πόντους και 13 ασίστ.

Από νωρίς μπήκαν καλύτερα στο ματς οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν ένα προβάδισμα και να το διατηρούν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Τα Τρίκαλα μείωσαν ουσιαστικά στο 24' σε 49-51, αλλά κάπου εκεί πάτησε γκάζι ο Προμηθέας πηγαίνοντας στο +9.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Γιατρά πήγαν τη διαφορά μέχρι και στο +14 με τρίποντο του Γκίκα και εκεί τελείωσαν όλα. Οι Θεσσαλοί δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και δεν απέφυγαν έτσι την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 42-47, 59-68. 68-87

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Τζόουνς, Λούντζης, Χέιλ, Σκουλούδης, Μάρεϊ 24 (9/17 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 4 (7 ριμπάουντ), Ρος 11 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φέισι 14, Τέγιτς 4 (2/8 σουτ), Βασιλειάδης 11 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 8 (2), Τουντζιαράκης 3, Γκίκας 13 (3 τρίποντα, 13 ασίστ), Σαλούστρος 2, Μιλόσεβιτς 13 (0/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Έβανς 22 (10/19 δίποντα, 2/4 βολές, 13 ριμπάουντ), Γερομιχαλός, Φαγιέ 12 (2), Ρέλεφορντ, Δημάκος, Χολ 14 (4/5 τρίποντα).