29/03/2024
Μπάσκετ | Τρίτη 14 Νοεμβρίου 2017 - 21:28

Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Άρης

Με αντεπίθεση διαρκείας στην τελευταία περίοδο, οι «κίτρινοι» νίκησαν 59-56 την Αβελίνο

Πέντε παιχνίδια χωρίς νίκη σε Ελλάδα και Ευρώπη ήταν πολλά για τον Άρη, ο οποίος την Τρίτη (14/11) επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας εντός έδρας με 59-56 της Αβελίνο, για την 6η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ.

Μπορεί οι «κίτρινοι» βρίσκονταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας στο τέταρτο δεκάλεπτο πήραν το ροζ φύλλο, κάνοντας ρεκόρ 3-3 στη διοργάνωση.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη ήταν εξαιρετική στην τελευταία περίοδο, σημειώνοντας ένα επί μέρους 20-12.

Μάλιστα, καθοριστικό ρόλο έπαιξε ένα εύστοχο σουτ του Αθηναίου δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Οι Ιταλοί είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, αλλά ο Ρίτσι αστόχησε σε τρίποντο, σε μια φάση πάντως που διαμαρτυρήθηκε για φάουλ από τον Βασιλόπουλο.

Πρώτος σκόρερ των Θεσσαλονικέων ήταν ο Μπελ που πέτυχε 16 πόντους, έναν λιγότερο από τον Βασιλόπουλο.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 25-27, 39-44, 59-56

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης, Βον 6, Πουλιανίτης, Χρηστίδης, Μούρτος, Αθηναίου 9 (1), Μόραντ 2, Βασιλόπουλος 15 (3), Πέτγουεϊ 5, Γουίβερ 4, Μπένσον, Μπελ 16 (4).

ΑΒΕΛΙΝΟ (Σακριπάντι): Ζερίνι 5 (1), Γουέλς 6 (1), Όρτνερ 4, Λονέν 4, Σκραμπ, Φιλιόι 5 (1), Ντερκολέ, Ριτς 16, Ντιαγιέ 16.