27/04/2024
Αρχείο Διεθνή | Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2017 - 21:15

Απόλυτη μοιρασιά για ΑΕΚ Λάρνακας και Απόλλωνα Λεμεσού (video)

Το κυριακάτικο (5/11) ντέρμπι έληξε ισόπαλο με 1-1 *Ξέσπασε στην Πάφο ο ΑΠΟΕΛ (4-0) *Η ταυτότητα της 11ης αγωνιστικής

Μεγάλο ματς διεξήχθη στο «Αρένα», όπου ΑΕΚ Λάρνακας και Απόλλων Λεμεσού συμβιβάστηκαν στο «Χ» σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο «Αρένα». Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυναμικά και προηγήθηκαν στο 20λεπτο με διαγώνιο δυνατό συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής για το 0-1!  Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν «στροφές» μετά το ημίωρο έχοντας αριστερό δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Χέφελ στο 34ο λεπτό! Ευκαιρίες εκατέρωθεν καταγράφηκαν στην εκκίνηση του β’ ημιχρόνου. Η ΑΕΚ Λάρνακας πίεσε στο φινάλε για να ισοφαρίσει ο Τριτσκόφσκι με κεφαλιά στο 81’.

AEK ΛΑΡΝΑΚΑΣ: Πάμπλο, Αντωνιάδης, Μοϊσόφ, Καταλά, Λαρένα (46΄ Νέλσον), Ακοράν, Τέτε (74′ Μαλόκου), Τρισκόφσκι, Χέφελ, Λαμπάν, Φλοριάν.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ: Βάλε, Σακέτι, Άλεξ Ντα Σίλβα (77′ Άλαν), Πέδρο, Ζάντερ, Ρομπέρζ, Σκέμπρι, Γιούστε, Γιάκολις (63′ Βασιλείου), Άλεφ, Μάγκλιτσα (66′ Ζελάγια).

Με φόρα από το… Ντόρτμουντ

Ένας αναπτερωμένος ΑΠΟΕΛ εμφανίστηκε το απόγευμα της Κυριακής (5/11) στο «ΓΣΠ» καθώς προερχόταν από τη σπουδαία ισοπαλία στο «Βεστφάλεν» κόντρα στην Ντόρτμουντ. Οι πρωταθλητές συνέτριψαν με 4-0 την Πάφο επιβάλλοντας πλήρως το παιχνίδι τους. Το σκορ άνοιξε ο Ποτέ με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής στο 37ο λεπτό. Ο διεθνής στράικερ με την Εθνική Μπενίν διπλασίασε τόσο τις προσωπικές του επιτυχίες όσο εκείνες του ΑΠΟΕΛ παίρνοντας κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ του Ζαχίντ στο 55’. Σε παρόμοια φάση έγινε το 3-0 από τον Μακρή στο 87’, ενώ ο ίδιος παίκτης βρήκε δίχτυα εκ νέου στο 90’ διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Βούρος, Ρουέδα, Καρλάο, Αλεξάνδρου, Μοράις (72’ Σόουζα), Ζαχίντ, Σαλάι (80’ Μακρής), Αντωνίου, Εφραίμ (67’ Αλωνεύτης), Ποτέ.

ΠΑΦΟΣ: Κόπριβετς, Ντομίνγκες, Χόριτς, Μπρουλς, Ντέουλ (46’ Ζαχαρίου), Γκαμπόφς, Φυλακτού, Καμαρά (58’ Λότριτς), Γιάνζα, Μοστεφά, Πογιέτ

Tα αποτελέσματα στην 11η αγωνιστική:

Σάββατο 4/11

Ανόρθωση – Ολυμπιακός Λευκωσίας 5-1 (35’ Ντουγκλάο, 51’ Ράγιος, 70’, 75’ Καμαρά – 69’ Τόρες)

Δόξα Κατωκοπιάς – Εθνικός Άχνας 4-2 (47’ Ζατλ, 51’, 82’ Σαντίκ, 76’ Μουχτάρης – 27’ Στόιτσεφ, 71’ Παπαγεωργίου)

Άρης Λεμεσού – Ομόνοια 2-2 (39’, 51’ Φράγκος – 37’ πεν. Ντάρμπισαϊρ, 69’ Μαργκάσα)

Κυριακή 5/11

Νέα Σαλαμίνα – Ερμής Αραδίππου 1-1 (48’ Μακρίεφ – 58’ Πατσέκο)

ΑΠΟΕΛ – Πάφος 4-0

ΑΕ Λεμεσού - Αλκή Ορόκλινη 3-0 (38’ Λαφράνς, 77’ Αρουαμπαρένα, 90+1’ Σάσι)

*Στο 70ο λεπτό αποβλήθηκε ο Φρανγκέσκου για τους φιλοξενούμενους

ΑΕΚ Λάρνακας - Απόλλων Λεμεσού 1-1

H βαθμολογία

Θέση    Ομάδα    ΑΓ    Ν    Ι    Η    ΓΚΚ    ΓΚΥ    Β.