19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2017 - 18:40

Όπου τολμούν οι... μαυραετοί

Η Δόξα Δράμας επιβλήθηκε με 0-2 του Αιγινιακού και έκανε το 2Χ2

Τις διαθέσεις από πολύ νωρίς έχει δείξει στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής η Δόξα Δράμας.

Μετά την εντός έδρας νίκη επί της ΑΣΑ, οι «μαυραετοί» πέρασαν και από την έδρα του Αιγινιακού με 2-0 την Κυριακή (5/11).

Έτσι, συγκατοικούν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με τον Άρη και την Παναχαϊκή.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και στα 90 λεπτά, φτάνοντας δίκαια στη νίκη.

Εκατέρωθεν φάσεις καταγράφηκαν στο πρώτο ημίχρονο, με κυριότερες αυτές των Πετρόπουλου (13’) και Γκατσολάρι (20’).

Λίγο πριν από την ανάπαυλα η ομάδα του Άγγελου Διγκόζη άνοιξε το σκορ: Ο Ματσούκας έκανε το γύρισμα και ο Πετρόπουλος με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 48’ ο Ματσούκας με όμορφο, διαγώνιο σουτ έγραψε το 2-0.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν όμως οι προσπάθειες των Γιαζιτζόγλου (56’, 62’) δεν βρήκαν στόχο.

Διαιτητής ήταν ο Βουρνέλης (Μακεδονίας), με βοηθούς τους Νατσιόπουλο (Μακεδονίας) και Γιάντση (Ημαθίας). Τέταρτος ήταν ο Μαλούτας (Ημαθίας).

Κίτρινες: 12’ Σοφιάνης, 22’ Γκατσολάρι, 59’ Τοπαλίδης – 38’ Ντιμιτρόφσκι

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Τοπαλίδης, Βλάχος, Λιόλιος, Γιαζιτζόγλου, Πολύζος, Γκατσολάρι, Τσολακίδης, Ζούρκος, Ντόγος (57’ Δωαματάς), Σοφιάνης.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Άγγελος Διγκόζης): Μένκα, Γκότοβος, Ντιμιτρόφσκι, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Πετρόπουλος (Λίτσκας), Ματσούκας (57’ Μαχαίρας), Κάσες (85' Τσούτσης), Μπαϊκαρά, Μαρκόπουλος, Ριζογιάννης.