25/04/2024
Ειδήσεις | Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017 - 23:22

Θριαμβευτής ο Άγιαξ στο ολλανδικό ντέρμπι (video)

Μεγάλη νίκη για τον «Αίαντα» κόντρα στη Φέγενορντ (4-1)

Αυτό το «Klassieker» τα είχε όλα! Φέγενορντ και Άγιαξ κοντραρίστηκαν την Κυριακή (22/10) με φόντο την κορυφή στην Έρεντιβιζιε, όπου βρίσκεται η Αϊντχόφεν μετρώντας 24 βαθμούς έπειτα από εννέα αγωνιστικές. Το πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι του Ρότερνταμ κύλησε δίχως συγκινήσεις.

Ωστόσο, τα δεδομένα άλλαξαν άρδην μετά την ανάπαυλα. Ο Χούντελααρ άνοιξε το σκορ για τον Άγιαξ στο 50’. Έξι λεπτά αργότερα όμως κέρδισαν πέναλτι οι γηπεδούχοι δίχως να μετουσιωθεί σε γκολ από τον Γιόργκενσεν.

Ο Δανός πάντως εξιλεώθηκε ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 58’ για την πρωταθλήτρια Φέγενορντ. Εντούτοις, ο Μαρσέλ Κάιζερ προέβη σε αλλαγές στα μισά του β’ ημιχρόνου που τόνωσαν τον Άγιαξ.

Χαρακτηριστικά, ο Ντόλμπεργκ έκανε το 1-2 στο 72’ για ν’ ακολουθήσει γκολ από τον έτερο νεοεισελθόντα, Σιέμ Ντε Γιόνγκ ένα λεπτό πριν το φινάλε στην κανονική διάρκεια. Στα τρία πρώτα γκολ του Άγιαξ είχε εμπλοκή ο 20χρονος Βραζιλιάνος επιθετικός, Νταβίντ Νέρες.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντόλμπεργκ βρίσκοντας δίχτυα για δεύτερη φορά στο ματς.

ΦΕΓΕΡΝΟΡΝΤ: Τζόουνς, Άμραμπατ, Ντιξ (79’ Κράμερ), Γιούστε, Χαπς, Τόρνστρα, Ελ Αχμάντι, Βιλένα, Μπέργουις, Γιόργκενσεν, Μποέτιους.

ΑΓΙΑΞ: Ονάνα, Βέλτμαν, Ντε Λιτ, Βόμπερ, Βιργκίβερ, Φαν τεν Μπεν (65’ Σιέμ Ντε Γιόνγκ), Σένε, Ζίγκε, Χούντελααρ (65’ Ντόλμπεργκ), Γιουνές (79’ Κλάιφερτ), Νταβίντ Νέρες.