29/03/2024
Γερμανία | Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017 - 21:32

Έσωσαν την «παρτίδα» Χέρτα και Βόλφσμπουργκ

Στο «Χ» έμειναν όλα τα κυριακάτικα (22/10) ματς *Η ταυτότητα της 9ης αγωνιστικής

Με ισοπαλίες ολοκληρώθηκε η 9η αγωνιστική στην Μπουντεσλίγκα. Οι τρεις αναμετρήσεις που πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή (22/10) δεν ανέδειξαν νικητή. Χαρακτηριστικά, η Βόλφσμπουργκ ήρθε ισόπαλη για έκτη φορά στη σεζόν μένοντας στο 1-1 με αντίπαλο τη Χόφενχαϊμ.

Οι γηπεδούχοι είχαν χαμένο πέναλτι στο 11’ με τον Άρνολντ το οποίο κέρδισε ο Οριγκί από τον Πος, ενώ οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στο 73’ από την «άσπρη βούλα» με τον Ντέμιρμπαϊ. Ωστόσο, οι «λύκοι» γλίτωσαν την ήττα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρη σε κεφαλιά του Ουντουοκάι.

Νωρίτερα, η Χέρτα είχε αποσπάσει «Χ» στο Φράιμπουργκ από την ομώνυμη ομάδα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν χάρη σε εκτέλεση πέναλτι του Χάμπερερ (52’) για ν’ απαντήσει η ομάδα του Βερολίνου από την άσπρη βούλα με τον πολύπειρο Καλού στο 82’.

Τα αποτελέσματα στην 9η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα:

Παρασκευή (20/10)

Σάλκε - Μάιντς 2-0 (13' Γκορέτσκα, 74' Μπούργκσταλερ)

Σάββατο (21/10)

Άουγκσμπουργκ - Ανόβερο 1-2 (33’ Γκρέγκοριτς – 76’, 89’ Φούλκρουγκ)

Γκλάντμπαχ – Λεβερκούζεν 1-5 (7’ Τζόνσον – 48’ Σ. Μπέντερ, 59’ Μπέιλι, 61’ Μπραντ, 69’ Βόλαντ, 81’ Πογιάνπαλο)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ντόρτμουντ 2-2 (64’ πεν. Χάλερ, 68’ Βολφ – 19’ Σαχίν, 57’ Φιλίπ)

Λειψία – Στουτγάρδη 1-0 (23’ Ζάμπιτσερ)

Αμβούργο - Μπάγερν 0-1 (52’ Τολισό)

*Στο 38’ αποβλήθηκε ο Γιουνγκ για τους γηπεδούχους.