26/04/2024
Αγγλία | Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017 - 18:01

«Κανονιές» από την Άρσεναλ στο Λίβερπουλ (video)

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ διέσυρε με 5-2 την Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ»

Πειστική εμφάνιση πραγματοποίησε η Άρσεναλ στο εναρκτήριο ματς του κυριακάτικου (22/10) προγράμματος για την 9η αγωνιστική στην Πρέμιερ Λιγκ. Οι Λονδρέζοι πανηγύρισαν τη δεύτερη διαδοχική νίκη με 5-2 επί της Έβερτον που συμπλήρωσε τρία ματς μακριά από τις επιτυχίες.

Ωστόσο, τα «ζαχαρωτά» προηγήθηκαν μόλις στο 12ο λεπτό χάρη σε γκολ του Ρούνεϊ. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν πριν την ανάπαυλα με τον Μονρεάλ (40’) για να κάνουν αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο.

Το 2-1 έγινε από τον Εζίλ με τον Γκεγιέ να αποβάλλεται αντικρίζοντας δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 68’. Κάτι τέτοιο εξώθησε την Έβερτον σε πλήρη κατάρρευση με την Άρσεναλ να βρίσκει δίχτυα καθώς χρίστηκαν σκόρερ οι Λακαζέτ (74’) και Ράμσεϊ (90’).

Για τους γηπεδούχους μείωσε προσωρινά ο Νιασέ (90+3’) με τον Αλέξις Σάντσεθ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Γιατζέλκα, Μπέινς, Γουίλιαμς (46’ Ντέιβις), Κιν, Κένι, Σίγκουρτσον, Γκεγιέ, Βλάσιτς, Ρούνεϊ (74’ Λούκμαν), Κάλβερτ-Λεβίν (75’ Νιασέ).

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Κοσιελνί, Μερτεζάκερ, Μονρεάλ, Μπεγερίν, Ράμσεϊ, Τσάκα, Κολάσινατς, Εζίλ (82’ Κοκελέν), Αλέξις Σάντσεθ, Λακαζέτ (77’ Γουίλσιρ).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (20/10)

Γουέστ Χαμ - Μπράιτον 0-3 ( (10', 75' πέν. Μάρεϊ, 45'+2 Ισκιέρδο)

Σάββατο (21/10)

Τσέλσι - Γουότφορντ 4-2 (12' Πέδρο, 71', 90'+5 Μπατσουαγί, 87' Αθπιλικουέτα - 45+2' Ντουκουρέ, 49' Περέιρα)

Χάντερσφιλντ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (28' Μόουι, 33' Ντεπουάτρ - 78' Ράσφορντ)

Μάντσεστερ Σίτι - Μπέρνλι 3-0 (30' πέν. Αγκουέρο, 73' Οταμέντι, 75' Λερουά Σανέ)

Νιούκαστλ - Κρίσταλ Πάλας 1-0 (86' Μίκελ Μερίνο)

Στόουκ - Μπόρνμουθ 1-2 (63' Ντιούφ - 16' Σέρμαν, 18' πέν. Στάνισλας)

Σουόνσι - Λέστερ 1-2 (56' Μόσον - 25' αυτ. Φεντερίκο Φερνάντες, 49' Οκαζάκι)

Σαουθάμπτον - Γουέστ Μπρομ 1-0 (85’ Μπουφάλ)

Κυριακή (22/10)

Έβερτον – Άρσεναλ 2-5 (12’ Ρούνεϊ, 90’+3 Νιασέ - 40’ Μονρεάλ, 53’ Εζίλ, 74’ Λακαζέτ, 90’ Ράμσεϊ, 90+5’ Σάντσες)

*Στο 68ο λεπτό αποβλήθηκε ο Γκεγιέ αντικρίζοντας δεύτερη κίτρινη κάρτα για την Έβερτον.

18:00 Τότεναμ - Λίβερπουλ