24/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2017 - 19:41

Αγχώθηκε αλλά τα κατάφερε η ΑΕΚ

Γύρισε το ματς στην τελευταία περίοδο η Ένωση και πήρε τη νίκη με 81-74 επί του Ρεθύμνου έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Σάκοτα

Τα έδωσε όλα λίγες μέρες πριν στην Ιταλία, αναγκάστηκε να παίξει και παράταση κόντρα στη Βενέτσια και ήταν εμφανές πως ξέμεινε από ενέργεια, κάτι που λίγο έλειψε να πληρώσει το απόγευμα του Σαββάτου (21/10) η ΑΕΚ.

Τελικά κατάφερε να πάρει και αυτή τη νίκη επικρατώντας του Ρεθύμνου με 81-74. Μπορεί να δυσκολεύτηκε αρκετά και να έχανε με 56-61 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, όμως, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στα τελευταία λεπτά όταν οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Ήρθε αρχικά το τρίποντο του Λαρεντζάκη και στη συνέχεια η πιεστική άμυνα με αποτέλεσμα οι Κρητικοί να υποπέσουν σε λάθη. Η Ένωση έτσι έτρεξε στον αιφνιδιασμό, βρήκε εύκολους πόντους και στην ουσία τα πάντα κρίθηκαν στο καλάθι και φάουλ του Τζέιμς στο 37'.

Τέλος, πολυτιμότερος δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Ντούσαν Σάκοτα. Μεγάλο ματς ο αρχηγός της ΑΕΚ, ο οποίος πήρε την ομάδα του από το χέρι. Έβαλε 23 πόντους χωρίς να χάσει δίποντο (8/8), είχε 4/4 βολές και 1/4 τρίοντα. Μάζεψε ακόμη τέσσερα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 37-30, 56-61, 81-74

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Τζέιμς 16 (1), Ξανθόπουλος 5 (1), Λαρεντζάκης 12 (2), Μπάρλοου 11 (3), Μαυροειδής 6, Γκριν 2, Σάκοτα 23 (1), Σι 2, Ελονού 2, Χάρις 2.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκόντουγιν 9, Μέντλοκ 13 (1), Χριστοδούλου 7 (1), Ρόμπερτσον 11 (2), Ράιτ, Ντάνιελς 13 (3), Κόττας 2, Μούντι 17 (2), Παναρετάκης, Γιαννόπουλος 2.