20/04/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 18 Οκτωβρίου 2017 - 00:06

Έβγαλε ψυχή και «άλωσε» τη Βενετία η ΑΕΚ

Η Ένωση επικράτησε με 103-101 της πρωταθλήτριας Ιταλίας, Βενέτσια, στην παράταση

Το κλίμα στην ΑΕΚ μετά τις ήττες από Εστουδιάντες και Άρη ήταν βαρύ… Η Ένωση χρειαζόταν πάση θυσία τη νίκη απέναντι στη Βενέτσια την Τρίτη (17/10), ώστε να επανέλθει η ηρεμία και να γίνει μία νέα αρχή.

Και τα κατάφερε περίφημα καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 103-101 της πρωταθλήτριας Ιταλίας σε ένα ψυχοβγαλτικό παιχνίδι, σημειώνοντας την πρώτη της νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου βρισκόταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο έφερε τούμπα το παιχνίδι, οδηγώντας το στον έξτρα χρόνο.

Εκεί, με ένα επιμέρους 8-0 βρέθηκε να προηγείται με 87-93 ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 101-101.

Δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε ο Τζέιμς κάρφωσε εντυπωσιακά για το 101-103, ο Τζόνσον αστόχησε στο τελευταίο σουτ και ο «Δικέφαλος» πανηγύρισε μία τεράστια νίκη.

Μεγάλο ματς για την ΑΕΚ έκανε ο Γκριν που σημείωσε 23 πόντους ενώ πολύ θετική παρουσία είχαν και οι Μαυροειδής (18 π.) και Σάκοτα (15 π.).

Δεκάλεπτα: 21-15, 38-34, 64-60, 85-85, 101-103 (πρτ.)

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Ντε Ραφαέλε): Χέινς 8 (4 ασίστ), Πέριτς 19 (6 ριμπ.), Τζόνσον 20, Μπράμος 10 (4 ριμπ.), Ντε Νικολάο, Τζένκινς 4 (4 ασίστ), Όρελικ 25 (9 ριμπ.), Μπολπίν, Μπίλιγκα 6 (7 ριμπ.), Γουάτ 9 (5 ριμπ.).

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 12 (6 ριμπ.), Τζέιμς 4, Γκριν 23 (4 ασίστ), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 15 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Άτιτς 4, Λαρεντζάκης 14 (3 ριμπ.), Μπάρλοου 13 (5 ριμπ.), Μαυροειδής 18 (9 ριμπ.), Σι (3 ριμπ.).