25/04/2024
Champions League | Τρίτη 17 Οκτωβρίου 2017 - 23:50

Ο Σωκράτης έσωσε την Ντόρτμουντ στη Λευκωσία (video)

Ο ΑΠΟΕΛ του Γιώργου Δώνη έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο τη Μπορούσια *Δεν πανηγύρισε το γκολ ο Έλληνας διεθνής αμυντικός *Δύο αναγκαστικές αλλαγές για τους πρωταθλητές Κύπρου

Οι οπαδοί του ΑΠΟΕΛ δημιούργησαν κυριολεκτικά καυτή ατμόσφαιρα το βράδυ της Τρίτης (17/10) κατακλύζοντας τις κερκίδες του «ΓΣΠ» της Λευκωσίας κόντρα στην Ντόρτμουντ, όπου άξιζαν κάτι περισσότερο από το ισόπαλο 1-1. Σημειώνεται ό, τι οι πρωταθλητές Κύπρου υποδέχθηκαν τους δευτεραθλητές Γερμανίας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για τον 8ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Επιπρόσθετα, οι φωτοβολίδες που έπεσαν από τους οπαδούς του ΑΠΟΕΛ δημιούργησαν φαντασμαγορική πλην μη καθαρή ατμόσφαιρα προκαλώντας προσωρινή διακοπή του ματς. Στο αγωνιστικό σκέλος απείλησε πρώτη η Ντόρτμουντ, αλλά ο Γιαρμολένκο σούταρε πάνω από τα δοκάρια του Βάτερμαν μόλις στο τέταρτο λεπτό.

Η Μπορούσια αναζητούσε το γκολ έχοντας ακόμη μερικές αξιόλογες φάσεις. Μία σέντρα του Πούλισιτς είχε αποδέκτη τον Ομπαμεγιάνγκ που έκανε άστοχη κεφαλιά στο 11’ για ν’ ακολουθήσει δυνατό σουτ του Καγκάβα (13') με την ίδια κατάληξη.

Στον αντίποδα, ο ΑΠΟΕΛ ξεμύτισε επιθετικά στο 16’ μετά τη συνεργασία των Εμπεσίλιο και Ντε Καμάργκο με τον δεύτερο να πλασάρει άουτ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» προχώρησαν σε αναγκαστική αντικατάσταση του Ντε Καμάργκο λόγω τραυματισμού με τον Ποτέ να περνά εντός τερέν λίγο πριν το πρώτο ημίωρο. Σε κάθε περίπτωση είχαν εξισορροπήσει το ματς με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες δίχως σκορ στην ανάπαυλα.

Εντούτοις, ο ΑΠΟΕΛ στάθηκε τρομερά άτυχος προβαίνοντας σε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή. Αυτή τη φορά τραυματίστηκε ο γκολκίπερ Βάτερμαν με τον Γκουντίνιο να κάνει ντεμπούτο στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Ως σύνοψη του πρώτου ημιχρόνου θα συνοψίζαμε επισημαίνοντας πως οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να φρενάρουν τον αρχικό καταιγιστικό ρυθμό των φιλοξενούμενων.

Ο ΑΠΟΕΛ επεφύλασσε εκρηκτική εκκίνηση στο δεύτερο ημίχρονο, όπου κατόρθωσε να προηγηθεί στο 62ο λεπτό! Ο Ποτέ έκλεψε τη μπάλα για να συνδυαστεί με τον Εμπεσίλιο που σούταρε με τον Μπούρκι ν’ αποκρούει ασταθώς και τον Ποτέ να αποφεύγει τον γκολκίπερ της Ντόρτμουντ πλασάροντας εύστοχα για το 1-0!

Δυστυχώς, η χαρά των πρωταθλητών Κύπρου διήρκησε ελάχιστα. Κάτι τέτοιο συνέβη διότι ο Γκέτσε σέντραρε με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να χρίζεται σκόρερ της ισοφάρισης με κεφαλιά στο 67ο λεπτό.

Δευτερόλεπτα αργότερα ακολούθησε μεγάλη ευκαιρία εκ μέρους της ομάδας του Γιώργου Δώνη με τον Ποτέ να πλασάρει άουτ. Άμεσα αντέδρασε η Ντόρτμουντ καθώς ο Καγκάβα εξαπέλυσε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι στο 69’ μετά από εντυπωσιακή επέμβαση του Γκουντίνιο!

Ο ΑΠΟΕΛ χτύπησε ξανά την… πόρτα του γκολ, αλλά ο Ζαχίντ έκανε αδύναμο σουτ από ευνοϊκή θέση για να μπλοκάρει ο Μπούρκι (90+1’). Εντούτοις, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν ακόμη πιο κοντά στο δεύτερο γκολ εφόσον ο Γκουντίνιο απέκρουσε ασταθώς σουτ του Ομπαμεγιάνγκ και ο Μπάρτρα πλάσαρε στα ύψη προ κενής εστίας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν (45’ λ.τρ. Γκουντίνιο), Βούρος, Μερκής, Ρουέδα, Λάγο, Μοράις, Βινίσιους, Εμπεσίλιο (70’ Σαλάι), Αλωνεύτης, Ζαχίντ, Ντε Καμάργκο (29’ λ.τρ. Ποτέ).

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Τοπράκ (58’ Τόλιαν), Μπάρτρα, Παπασταθόπουλος, Σμέλτσερ (73’ Φίλιπ), Βάιγκλ, Πούλισιτς, Κανγκάβα, Γιαρμολένκο (81’ Ισάκ), Γκέτσε, Ομπαμεγιάνγκ.