20/04/2024
Ισπανία | Κυριακή 15 Οκτωβρίου 2017 - 19:04

Με... οδηγό τον Μπακαμπού η Βιγιαρεάλ

Το «κίτρινο υποβρύχιο»… βύθισε τη Χιρόνα (2-1)

Δεύτερη διαδοχική νίκη σημείωσε η Βιγιαρεάλ στην Πριμέρα Ντιβιζιόν. Αυτή τη φορά πέρασε από την Καταλονία επικρατώντας με 2-1 της «νεοφώτιστης» Χιρόνα. Η ταχύτητα του Σεντρίκ Μπακαμπού έκανε τη διαφορά στο ξεκίνημα. Συγκεκριμένα, ο ταχύτατος επιθετικός βρήκε δίχτυα τόσο στο ένατο όσο και στο 20ο λεπτό μετά από ασίστ των Τριγκέρος και Πάμπλο Φορνάλς αντίστοιχα.

Παράλληλα, ο 26χρονος Κονγκολέζος διεθνής έφτασε ήδη τα επτά γκολ στη φετινή Λα Λίγκα.

Η Βιγιαρεάλ διατηρούσε προβάδισμα με 2-0 και ήθελε να παραμείνει σε θέση… οδηγού μέχρι την ανάπαυλα. Το τέταρτο γκολ που πέτυχε ο Κρίστιαν Στουάνι κράτησε «όρθια» τη Χιρόνα στο 40ο λεπτό, ενώ ο Ουρουγουανός στράικερ βρήκε δίχτυα για τέταρτη φορά.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά το «κίτρινο υποβρύχιο» άντεξε μέχρι τέλους. Έτσι, έφτασαν τις πέντε σερί ήττες και προβάλλουν ως φαβορί για τον υποβιβασμό.

ΧΙΡΟΝΑ: Ιραϊθόθ, Ραμάλιο, Εσπινόσα, Χουάνπε, Πάμπλο Μαφέο, Πέρε Πονς, Γκρανέλ (46’ Καγιοντέ), Αντάι (65’ Μόχιτσα), Πορτού (77’ Ντούγκλας Ρουίθ), Μπόρχα Γκαρσία, Στουάνι.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Μπαμπόσα, Μάριο Γκασπάρ, Άλβαρο Γκονθάλεθ, Βίκτορ Ρουίθμ, Χουάμε Κόστα, Σάμου Καστιγιέχο (65’ Τσέρισεφ), Ρόντρι Ερνάντες, Τριγκέρος, Μπακαμπού (83’ Ρ. Σοριάνο), Σανσόνε (56’ Μπάκα).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Παρασκευή (13/10)

Εσπανιόλ - Λεβάντε 0-0

Σάββατο (14/10)

Μπιλμπάο - Σεβίλλη 1-0 (43' Bέσγκα)

Χετάφε - Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (56' Χόρχε Μολίνα - 39' Μπενζεμά, 85' Κριστιάνο Ρονάλντο)

Αλαβές - Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-2 (77’ Ογιαρθάμπαλ, 81’ Ελουστόνδο)

Ατλέτικο - Μπαρτσελόνα 1-1 (21’ Σαούλ – 82’ Σουάρες)