18/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Οκτωβρίου 2017 - 18:05

Εύκολα και απλά ο ΠΑΟΚ

Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 4-0 της Λαμίας * Δύο γκολ ο Πρίγιοβιτς, από ένα Πέλκας και Λέοβατς * Με δέκα τελείωσαν οι φιλοξενούμενοι

Δεν χρειάστηκε ούτε να ιδρώσει... Ξεκούραστο ήταν το απόγευμα της Κυριακής (15/10) για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος χωρίς να βρει ιδιαίτερη αντίσταση κέρδισε τη Λαμία με 4-0 επιστρέφοντας έτσι στις νίκες πριν το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Οι Θεσσαλονικείς σε αντίθεση με τα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια τους κόντρα σε Παναιτωλικό και ΠΑΣ Γιάννινα βρήκαν νωρίς το πρώτο γκολ και όλα ήταν εύκολα στη συνέχεια. Δεν πάτησαν γκάζι σε κανένα σημείο του ματς, αλλά αυτό δεν χρειάστηκε κιόλας.

Από εκεί και πέρα, χωρίς να θέλξει με την απόδοσή του ο Πρίγιοβιτς έδειξε ξανά πως βρίσκεται τη σωστή στιγμή στη σωστή θέση και ξέρει πώς να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Αρκετά καλός ήταν ο Πέλκας, όπως και ο Μαουρίτσιο, ενώ ανεβασμένος συγκριτικά με τα προηγούμενα παιχνίδια παρουσιάστηκε ο Βιεϊρίνια έστω και αν ακόμα δεν έχει πιάσει την απόδοση που μπορεί.

Για τη Λαμία, δεν μπορεί να πει κανείς πολλά. Το ματς της στράβωσε από την αρχή και δεν μπόρεσε να κάνει κάτι στη συνέχεια για να αλλάξει τα δεδομένα. Δεν υπήρχε παίκτης της που να ξέφυγε από τη μετριότητα.

Κυριάρχος από το πρώτο λεπτό ήταν ο ΠΑΟΚ, ο οποίος έκανε γρήγορα τα πράγματα εύκολα για εκείνον. Κυκλοφορούσε την μπάλα, έψαχνε διαδρόμους και δεν δυσκολεύτηκε να τους βρει. Μόλις στο 10' ο Μαουρίτσιο βρήκε μόνο του τον Λέοβατς, εκείνος σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Η Λαμία είχε μπει απλά για να αμυνθεί όσο καλύτερα μπορεί και να κρατήσει μακριά από τα καρέ της τους γηπεδούχους και το σχέδιό της πήγε στράφι πολύ νωρίς. Το πρόβλημα για εκείνη ήταν πως δεν φαινόταν να μπορεί να υποστηρίξει κάποιο άλλο. Δεν κρατούσε καθόλου την μπάλα με αποτέλεσμα να είναι διαρκώς σε θέση άμυνας.

Χωρίς να ανεβάσει ιδιαίτερα στροφές, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο. Ορεξάτος ήταν ο Πέλκας, ο οποίος έπαιρνε προσπάθειες πάνω του. Τελικά συμμετείχε και στο 2-0. Μπορεί εκείνος να μην σκόραρε με το πλασέ, αλλά παρενέβη ο Πρίγιοβιτς για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να καθαρίσει από το 24' το ματς.

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι ενεργοποίησαν τον... αυτόματο πιλότο. Λίγο έλειψε να σκοράρουν από το πουθενά στο 32', ενώ στο επόμενο λεπτό είχαν δοκάρι με τον Ελ Καντουρί. Έως το σφύριγμα της λήξης προσπάθησαν απλώς να συντηρήσουν το προβάδισμά τους κόντρα σε μία ομάδα που δεν δημιουργούσε την παραμικρή απειλή.

Για δεύτερο ματς στη σειρά, ο Τεννές έκανε την πρώτη του αλλαγή πριν τελειώσει το ημίχρονο. Αυτή τη φορά έριξε τον Ντακόλ στο ματς κυρίως για το δεύτερο 45λεπτο. Ο Βραζιλιάνος, όμως, δεν μπόρεσε να φανεί καθόλου. Αυτό δεν έχει να κάνει τόσο με την ανετοιμότητά του όσο με το ότι η μπάλα δεν έφτανε ως εκεί.

Για να αποκτήσει ενδιαφέρον το ματς θα έπρεπε να ανεβεί η Λαμία. Ωστόσο, στο 50' έγινε και το 3-0 και εκεί τελείωσαν όλα. Αυτό ήταν και το πιο ωραίο γκολ του παιχνιδιού με τον Πέλκα να το πετυχαίνει. Το έψαχνε, άλλωστε, ο 23χρονος, ο οποίος έγινε λίγο αργότερα αλλαγή για να προστατευτεί εν όψει Ολυμπιακού δεδομένου ότι είχε κάρτα.

Οι αλλαγές ούτως ή άλλως άρχισαν να γίνονται η μία μετά την άλλη με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα με τον Λουτσέσκου να δοκιμάζει και τον Βιεϊρίνια σε θέση μπακ λόγω του τραυματισμού του Λέοβατς. Στο 71' αποβλήθηκε ο Αναστασόπουλος, ο οποίος κατάφερε μέσα σε 13 λεπτά να πάρει δύο κίτρινες, και μέσα σε όλα η Λαμία έχασε και έναν παίκτη της για τη συνέχεια.

Τα τελευταία λεπτά δεν είχαν κανένα ενδιαφέρον. Ο ΠΑΟΚ πήγαινε στο ρελαντί περιμένοντας το τελευταίο σφύριγμα και η Λαμία απλά κυκλοφορούσε παράλληλα την μπάλα. Η μονοτονία έσπασε στο 88' όταν οι «ασπρόμαυροι» έκαναν το 4-0 με τον Πρίγιοβιτς σε μία κλασική φάση από το ρεπερτόριό τους. Έγινε, δηλαδή, μπαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Μάτος έσπασε με κεφαλιά για τον Σέρβο και εκείνος έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στη νίκη της ομάδας του.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τζήλος (Λάρισας), βοηθοί του οι Βασιλόπουλος (Έβρου) και Κελάζογλου (Χαλκιδικής), ενώ τέταρος ο Κοτσάνης (Δράμας).

Κίτρινες: 39' Πέλκας, 52' Σάκχοφ, 89' Μαουρίτσιο - 58' Αναστασόπουλος

Κόκκινη: 71' Αναστασόπουλος

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ρέι, Μάτος, Ζαμπράνο, Κρέσπο, Λέοβατς (68' Λημνιός), Μαουρίτσιο, Σάκχοφ (75' Μπίσεσβαρ), Βιεϊρίνια, Πέλκας (61' Μακ), Ελ Καντουρί, Πρίγιοβιτς.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Αναστασιάδης, Κουκόλης (40' Ντακόλ), Παντελιάδης, Μπλάζιτς, Όμο, Ακόστα, Πίτι (55' Αναστασόπουλος), Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον.