29/03/2024
Αγγλία | Κυριακή 15 Οκτωβρίου 2017 - 17:56

Έμειναν στα χαμηλά Μπράιτον και Έβερτον (video)

«Γλάροι» και «ζαχαρωτά» έμειναν στο 1-1 σε ματς με συναρπαστικό φινάλε

Ένα ενδιαφέρον κυριακάτικο (15/10) μεσημέρι κύλησε στο «Κομιούντι Στέιντιουμ» του Μπράιτον, όπου η ομώνυμη ομάδα κοντραρίστηκε με την Έβερτον για την 8η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Οι δύο ομάδες βρίσκονται οριακά πάνω από τη διακεκαυμένη ζώνη μένοντας στο 1-1.

Σε ένα ισορροπημένο ματς που διεξήχθη υπό την παρουσία περισσότερων από 30.000 θεατών υπήρξε ένα εντυπωσιακό φινάλε. Οι «νεοφώτιστοι» προηγήθηκαν στο 82ο λεπτό χάρη στο παρθενικό φετινό γκολ του Αντονί Νοκαέρ στο 82ο λεπτό.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι «φόρτωσαν» την επιθετική τους γραμμή καθώς ο Ρόναλντ Κούμαν πέρασε και τον Κέβιν Μιραλάς στα τελευταία λεπτά. Έτσι, η Έβερτον ισοφάρισε στο 90ο λεπτό με σκόρερ τον Γουέιν Ρούνεϊ καθώς ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Εθνικής Αγγλίας εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι βρίσκοντας δίχτυα για πρώτη φορά μετά τις 21 Αυγούστου κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι (1-1) και μόλις τρίτη στη σεζόν.

ΜΠΡΑΙΤΟΝ: Ράιαν, Μπρούνο Σαλτόρ, Ντάφι (73’ Ουνεμέιερ), Ντανκ, Σάτνερ, Νοκαέρτ, Στέφενς, Πρόπερ, Μαρτς (73’ Ιθκιέρδο), Μάρεϊ (85’ Μπράουν), Γκρος.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Χολγκέιτ, Κιν, Γιαγκέλκα, Μπέινς (84’ Μιραλάς), Γκεγιέ (69’ Νιάσε), Βλάσιτς, Σίγκουρτσον, Κάλβερ-Λέβιν, Ρούνεϊ (90’+1’ Ντέιβις).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο (14/10)

Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0

Μπέρνλι - Γουέστ Χαμ 1-1 (85' Γουντ - 19' Αντόνιο)

* Στο 27' αποβλήθηκε για τη Γουέστ Χαμ ο Κάρολ με δεύτερη κίτρινη.

Κρίσταλ Πάλας - Τσέλσι 2-1 (11' αυτ. Αθπιλικουέτα, 45' Ζαά - 18' Μπακαγιοκό)

Μάντσεστερ Σίτι - Στόουκ 7-2 (17' και 55' Γκαμπριέλ Ζεζούς, 19' Στέρλινγκ, 27' Νταβίντ Σίλβα, 60' Φερναντινίο, 62' Σανέ, 79' Μπερνάρντο Σίλβα - 44' Ντιούφ, 47' αυτ. Γουόκερ)

Σουόνσι - Χάντερσφιλντ 2-0 (42' και 48' Έιμπραχαμ)

Τότεναμ - Μπόρνμουθ 1-0 (47' Έρικσεν)

Γουότφορντ - Άρσεναλ 2-1 (71’ Ντίνι, 90+2’ Κλέβερλι – 39’ Μερτεζάκερ)