23/04/2024
Γαλλία | Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2017 - 23:23

Με λυτρωτή τον Μενιέ η Παρί

Με δύο γκολ του δεξιού της οπισθοφύλακα οι Παριζιάνοι νίκησαν εκτός έδρας (1-2) τη Ντιζόν * Τι έγινε στα υπόλοιπα ματς του Σαββάτου

Η Παρί Σεν Ζερμέν τα… χρειάστηκε το Σάββατο (14/10) ωστόσο επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Ντιζόν και αύξησε τη διαφορά της από τη δεύτερη Μονακό στους 6 βαθμούς.

Οι Παριζιάνοι χρωστούν πολλά στον βασικό τους δεξιό μπακ, Τομά Μενιέ, ο οποίος ήταν εκείνος που τους χάρισε τη νίκη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Βέλγος άνοιξε το σκορ στο 71’ ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 87’ με τον Ζανό.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Ουνάι Έμερι θα πετούσε δύο βαθμούς, ήρθε ξανά στο 90+1’ ο Μενιέ να γράψει το τελικό 2-1.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχώρισε η νίκη της Σεντ Ετιέν επί της Μετς καθώς και το διπλό της Ανζέ στην έδρα της Καέν.

ΝΤΙΖΟΝ: Ρενέ, Ροζιέ, Βαρό, Τζιλομποτζί, Χανταντί, Μαριέ (82' Μπαλμόν), Αμαλφιτανό, Σέκα, Κουόν Τσανγκ-Χουν (73' Σαμαριτανό), Σλιτί (72' Σαΐντ), Ζανό.

ΠΑΡΙ ΣΖ: Αρεολά, Μενιέ, Μαρκίνιος, Κιμπέμπ, Γιούρι Μπερτσίτσε, Ραμπιό, Ντάνι Άλβες, Ντράξλερ (73' Λο Σέλσο), Ντι Μαρία (77' Λούκας Μόουρα), Νεϊμάρ, Εμπαπέ.

Παρασκευή (13/10)

Λυών - Μονακό 3-2 (11' Ντίαθ, 23', 90'+5' Φεκίρ - 17' Λόπες, 34' Τραορέ)

Σάββατο (14/10)

Ντιζόν - Παρί Σεν Ζερμέν 1-2 (87’ Ζανό – 71’, 90+1’ Μενιέ)

Καέν - Ανζέ 0-2 (49’ Εκαμπί, 59’ Φουλτζίνι)

Γκινγκάμπ – Ρεν 2-0 (57’ Ντιαλό, 89’ Μπριάν)

*Στο 66’ αποβλήθηκε ο Καζρί για τη Ρεν

Λιλ – Τρουά 2-2 (12’ Λουίζ Αραούχο, 74’ Μέντες – 3’ Νταρμπιόν, 90+2’ πεν. Νιανέ)