25/04/2024
ΧΑΝΙΑ | Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2017 - 13:21

Οι Νέοι του Πλατανιά νίκησαν τον ΑΟΧ - Κισσαμικό

Το φιλικό χανιώτικο ντέρμπι ανήκε στην ομάδα του Μανώλη Σκύβαλου (3-2)

Φιλικό ματς ανάμεσα στην ομάδα Νέων του Πλατανιά και τον ΑΟ Χανιά – Κισσαμικό περιελάμβανε το πρωί του Σαββάτου (14/10) στη Μοναχή Ελιά με τους πρώτους να επικρατεί τελικά με 3-2. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι μπορούσαν κάλλιστα να προηγηθούν έπειτα από πέναλτι σε ανατροπή του Μπατσάνιν από τον Μοσχονά. Ο τελευταίος όμως νίκησε τον Αποστολίδη από τα 11 βήματα για ν’ ακολουθήσει σουτ του Σκουλουδάκη που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι (18’).

Ο Πλατανιάς προηγήθηκε δύο λεπτά αργότερα έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ζίκο που προσέκρουσε στο «τείχος» και ο ίδιος παίκτης άνοιξε το σκορ με σουτ. Στο 23’ έγινε το 2-0 σε συστημένη σέντρα του Σκουλουδάκη προς τον Σμυρλάκη που πλάσαρε ιδανικά πάνω στην κίνηση. Για τον ΑΟ Χανιά – Κισσαμικό μείωσε ο Σελινιωτάκης με κεφαλιά στο ημίωρο μειώνοντας σε 2-1 το οποίο αποτέλεσε σκορ ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι αποκατέστησαν τη διαφορά των δύο γκολ έπειτα από μακρινό σουτ του Βουρτσάνη για το 3-1 στο 63’. Δέκα λεπτά αργότερα μείωσαν οι γηπεδούχοι με τον Αποστολίδη να κάνει θαυμάσια προσωπική ενέργεια και σουτ διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Βέβαια, η ομάδα του Γιώργου Πετράκη έφτασε στα πρόθυρα της ισοφάρισης με άστοχη κοντινή κεφαλιά του Ποτουρίδη.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ - ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Γιώργος Πετράκης): Γαβαλάς (46′ Παπαδόπουλος), Μουντοκαλάκης, Μαρκοπουλιώτης, Καραγεώργης (86′ Νικολακάκης), Σερβιλάκης, Σελινιωτάκης (77′ Λουβιτάκης), Μεγαρίτης, Βρεττός, Αποστολίδης, Ποτουρίδης, Μπατσάνιν (53′ Τασιούλης)

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ Κ20 (Μανόλης Σκύβαλος): Μοσχονάς, Λέκα (46′ Μερόλι, 68′ Μαλανδράκης), Λάμτσε (46′ Σάαντο), Πουρζιτίδης (46′ Κατσαρός), Μαρκουλάκης (58′ Αργυρουδάκης), Σμυρλάκης (58′ Βουρτσάνης), Μαθιουδάκης (46′ Τσακμάκης), Ζίκο (58′ Δημητράκης), Σκουλουδάκης (58′ Γ. Αμαραντίδης), Ψαράκης (46′ Σινγκ), Αντ. Αμαραντίδης (58′ Αναγνωστόπουλος)