25/04/2024
Άλλα αθλήματα | Κυριακή 8 Οκτωβρίου 2017 - 20:57

Ρεκόρ στον Μαραθώνιο της Νέας Σμύρνης

Αρκετές προσωπικότητες τιμήθηκαν από τον αθλητικό και καλλιτεχνικό χώρο

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο 3ος Αγώνας Ιστορικής Μνήμης Νέας Σμύρνης σε ένα ηλιόλουστο κυριακάτικο (8/10) πρωί που διεξήχθη υπό την παρουσία 6.000 συμμετεχόντων δρομέων σε διαδρομές των 2.5, 5 και 10 χιλιομέτρων που ισοδυναμεί με ρεκόρ.

Όλα ξεκίνησαν στις 9:00 από την κεντρική πλατεία της πόλης και τον δήμαρχο της περιοχής, Σταύρο Τζουλάκη για τα 10 χιλιόμετρα. Στην πρώτη θέση τερμάτισε ο Γιώργος Τάσσης με χρόνο 33.10. Πρόκειται για τον πρωταθλητή Στίβου που ανήκει στον Α.Ο. Τρίτων Χαλκίδας ο οποίος γυμνάζεται τον Δημήτρη Θεοδωρίδη έχοντας κερδίσει το πρωτάθλημα Νέων στα 5 και 10 χλμ.

«Ο αγώνας ήταν καλός και η διοργάνωση υψηλού επιπέδου. Ο καιρός βοήθησε να κάνουμε μια καλή κούρσα». Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Χρήστος Μπουντούλης του Α.Ο Κούρος Αίγινας έχοντας χρόνο 34.05. Τρίτος ήταν ο Βαγγέλης Μυλωνάς του Α.Ο. Παλαιού Φαλήρου ( 34.12).

Όσον αφορά τις γυναίκες πρώτη ήταν η πρωταθλήτρια του τριάθλου και των μεγάλων αποστάσεων, Ντενίζ Δημάκη (38.41). «Ο καλός καιρός βοήθησε πολύ για να εξελιχθούν όλα καλά στη διαδρομή. Ήταν για μένα ένας ακόμη αγώνας προετοιμασίας πριν τον Μαραθώνιο της Αθήνας, τον Αυθεντικό», υποστήριξε όταν ολοκλήρωσε την προσπάθεια της. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Ζωή – Ανίτα Ανδρικοπουλου από τον Γ.Σ. Ηλιουπολης με χρόνο 39.31 και τρίτη η Μαρίνα Μανιαδάκη (42.01) του Α.Ο. Λασιθίου.

Στο μεταξύ, οι δρομείς του αγώνα 5 χλμ. Εκκίνησαν στις 10:45 με τον Χρήστο Παπούλια να καταλαμβάνει την πρώτη θέση (16.58). «Έτρεξα στην πόλη μου για να τιμήσω αυτή την πολύ ωραία διοργάνωση. Το επόμενο ραντεβού είναι στον αγώνα των 5 χλμ στο πλαίσιο του Μαραθωνίου της Αθήνας, του Αυθεντικού». Δεύτερος κατετάγη ο Κώστας Βασιλάκης με 17.44 που προετοιμάζεται για τον κλειστό στίβο και στην τρίτη ο Κώστας Νικολάου με 18.26.

Αντίστοιχα, στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Ελένη Οικονόμου με 22.06 δηλώνοντας έκπληκτη από τον αγώνα.. «Η επόμενη κούρσα μου θα είναι στα 10 χλμ του Μαραθωνίου της Αθήνας», συμπλήρωσε. Δεύτερη αναδείχθηκε η Κωνσταντίνα Παππά με 22.10 και τρίτη η Κωνσταντίνα Κουρασάνη με 22.46.

Τέλος, ο πρόεδρος της οργανωτικής επιτροπής του 3ου Αγώνα Ιστορικής Μνήμης Νέας Σμύρνης και πρόεδρος του Οργανισμού Πολιτισμού και Αθλητισμού του Δήμου Νέας Σμύρνης, Βαγγέλης Χατζατουριάν, ο έτρεξε στις διαδρομές τόσο των 5 όσο και των 10 χλμ. «Η μεγάλη συμμετοχή αποδεικνύει ότι ο 3ος Αγώνας Ιστορικής Μνήμης Νέας Σμύρνης έχει πλέον καθιερωθεί στη συνείδηση των δρομέων. Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους εργάστηκαν με επιμονή για να έχουμε αυτό το θετικό αποτέλεσμα, το οποίο ανεβάζει τον πήχη υψηλότερα για να βελτιώσουμε ακόμη περισσότερο τη διοργάνωση», δήλωσε μετά το πέρας του αγώνα, ο οποίος ολοκληρώθηκε με τη διαδρομή των 2.5χλμ μαθητών των δημοτικών σχολείων, ΑμεΑ και μελών της Special Olympics Hellas.

Τέλος, στο πλαίσιο του Nea Smirni Historic Run τιμήθηκε ο εκ των κορυφαίων Ελλήνων στιχουργών, Λευτέρης Παπαδόπουλος, για την προσφορά του στον σύγχρονο ελληνικό πολιτισμό, ενώ ξεχώρισαν οι παρουσίες από τους Ολυμπιονίκες Φανή Χαλκιά και Βιργινία Κραβαριώτη, αρκετούς Παραολυμπιονίκες, ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής του στίβου, Περικλής Ιακωβάκης καθώς ακόμη οι ηθοποιοί Μαρία Σολωμού, Στράτος Τζώρτζογλου καθώς και διάφορες εξέχουσες προσωπικότητες του αθλητικού και του καλλιτεχνικού χώρου.

O Αγώνας Ιστορικής Μνήμης Νέας Σμύρνης, διοργανώνεται από τον Πολιτιστικό και Αθλητικό Οργανισμό του Δήμου Νέας Σμύρνης, υπό την αιγίδα του ΣΕΓΑΣ και την υποστήριξη του Πανιώνιου ΓΣΣ, του Συλλόγου Αθλούμενων Φίλων του Άλσους (ΣΑΦΑΝΣ) και της Νεότητας του Ερυθρού Σταυρού.