26/04/2024
Αγγλία | Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου 2017 - 21:48

Ψυχοβγαλτικό διπλό για Λίβερπουλ

Οι «ρεντς» έκαναν τα εύκολα, δύσκολα αλλά τελικά πέρασαν από Λέστερ (2-3)

Τι κι αν για ακόμη ένα παιχνίδι επικρατούσε τρικυμία στην άμυνά της, η Λίβερπουλ πέρασε με 3-2 από την έδρα της Λέστερ το Σάββατο (23/9), παίρνοντας ρεβάνς για τον αποκλεισμό της από το Λιγκ Καπ.

Παράλληλα, επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ, μετά από δύο παιχνίδια.

Ο Σαλάχ στο 15’ άνοιξε το σκορ για τους «ρεντς» ενώ στο 23’ ο Κουτίνιο, στο πρώτο γκολ στη σεζόν, έκανε το 2-0.

Οι «αλεπούδες» μείωσαν με τον Οκαζάκι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όμως ο Χέντερσον έδωσε ξανά… αέρα δυο γκολ στην ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ.

Στο 69’ ο Βάρντι έβαλε ξανά στο παιχνίδι τους γηπεδούχους, μειώνοντας σε 2-1 ενώ θα μπορούσε να είχε κάνει και το 3-3 αν δεν αστοχούσε σε πέναλτι στο 73’.

Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν στο φινάλε ένα σημαντικό τρίποντο.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Σίμπσον, Μόργκαν, Μαγκουάιρ, Τσίλγουελ, Ντιντί, Κινγκ, Όλμπραϊτον (81’ Σλιμανί), Μαχρέζ (61’ Γκρέι), Οκαζάκι (74’ Ιεανάτσο), Βάρντι.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Μινιολέ, Γκόμεζ, Λόβρεν, Μάτιπ, Μορένο, Τσαν (74’ Μίλνερ), Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Κουτίνιο (79’ Τσάμπερλεϊν), Σαλάχ, Φιρμίνο (64’ Στάριτζ).

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

Σάββατο (23/9)

Γουέστ Χαμ - Τότεναμ 2-3 (65' Eρνάντεζ, 87' Κουγιατέ - 34', 38' Κέιν, 60' Έρικσεν)

* Στο 70' αποβλήθηκε ο Οριέ για την Τότεναμ.

Μπέρνλι - Χάντερσφιλντ 0-0

Έβερτον – Μπόρνμουθ 2-1 (77’, 82’ Νιάς – 49’ Κινγκ)

Μάντσεστερ Σίτι - Κρίσταλ Πάλας 5-0 (44’ Σανέ, 51’, 59’ Στέρλινγκ, 79’ Αγουέρο, 89’ Ντελφ)

Σαουθάμπτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (20’ Λουκάκου)

Στόουκ – Τσέλσι 0-4 (2’, 77’, 82’ Μοράτα, 30’ Πέδρο)

Σουόνσι – Γουότφορντ 1-2 (56’ Έιμπραχαμ, 13’ Γκρέι - 90’ Ριτσάρλισον)

Λέστερ - Λίβερπουλ 2-3 (45+3’ Οκαζάκι, 69’ Βάρντι – 15’ Σαλάχ, 23’ Κουτίνιο, 68’ Χέντερσον)