03/05/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου 2017 - 01:40

Νέα ήττα στην Τουρκία για τον Άρη

Οι «κίτρινοι» έχασαν από τη Σακάρια με 77-65

Χωρίς νίκη συνέχισε την Παρασκευή (22/9) τα φιλικά του παιχνίδια επί τουρκικού εδάφους ο Άρης, χάνοντας με 77-65 από τη Σακάρια.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη ήταν μέσα στο παιχνίδι για 30 λεπτά και το τέλος της τρίτης περιόδου τους βρήκε στο +1 (53-54), ωστόσο η κούραση έκανε εν συνεχεία την εμφάνισή της.

Έτσι, στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «κίτρινοι» κόλλησαν επιθετικά, δέχθηκαν 24 πόντους και προέκυψε η νέα φιλική ήττα.

Ο Βον ήταν ο πρώτος σκόρερ με 12 πόντους, ενώ διψήφιο αριθμό πέτυχαν και οι Χρηστίδης, Μούρτος και Γουίβερ.

O Άρης θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (23/9) στις 13.00 τη Γεσιλγκιρεσούν στο τελευταίο του ματς στη γειτονική χώρα.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 39-39, 53-54, 77-65

ΣΑΚΑΡΙΑ (Ερνάκ): Γιάνκοβιτς 21, Σανλί 1, Μπιρσέν 7, Οζντογκάν 3 (1), Κορκμάζ 12 (1), Φολ 5, Χάρις 4, Γκονλούμ 4, Κιρτσαλί, Ονέν 7, Πράιορ 8 (1), Μπουθ 5 (1).

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Βον 12 (2), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 4, Πουλιανίτης 5 (1), Δίπλαρος 4 (1), Χρηστίδης 11, Μούρτος 10, Αθηναίου 2, Μοράντ, Βασιλόπουλος 7 (1), Γουίβερ 10.